Jak jsem na tom s budováním návyků po 2 měsících

Před dvěma měsíci jsem psal článek Jak na mě zapůsobila Škola návyků a dnes bych se chtěl ohlédnout za uplynulými dvěma měsíci a tím, jak jsem to zvládal. Pavel Říha ve Škole návyků nabádá, abychom se snažili osvojit si jeden návyk za 30 dní. Já jsem si sepsal do excelu návyků několik a ty jsem si chtěl všechny postupně osvojit. Každý den jsem do tabulky vkládal červené a černé křížky, podle toho, zda jsem daný návyk zvládl, nebo nikoli. Navíc jsem si ke každému červenému křížku psal důvod, proč jsem jej nesplnil.

Postupem času jsem se naučil používat i křížky zelené, což znamená, že jsem návyk daný den nezvládl, ale „bylo to v důsledku okolností, místa nebo času“. Toto označení používám opravdu málo a hodně kriticky. Uvedu příklad: v pátek jsem byl s kamarády venku, ponocovali jsme do brzkých ranních hodin, proto jsem nemohl splnit návyk vstávání v 7 hodin, který dodržuji i o víkendech.

Nyní se můžu dostat k jednotlivým návykům, které jsem si snažil osvojit:

Vstávat každý den nejpozději v 7:00

Tento návyk se mi podařilo osvojit poměrně hodně rychle. Díky tomu jsem si stabilizoval i čas, ve který chodím spát, což je nejpozději v 1:00 ráno. Bohužel někdy jsem tento čas protáhl v důsledku množství práce, která se mi nahromadila. To se mi stávalo především ze začátku, později jen výjimečně. Hodně mě v tomto směru ovlivnila schůzka s Danielem Gamrotem na téma GTD, které jsem si upravil k obrazu svému a denně jej využívám. Díky tomu mám svůj denní plán mnohem lépe rozdělen a jsou dny, kdy mám práci na celý den splněnou už ve 2 nebo 3 hodiny odpoledne, což jsem do této doby neznal.

Za 2 měsíce mám 4 zelené křížky a 4 červené, což zatím považuji za úspěch. Velice kladně hodnotím to, že většina z nich je z měsíce prosinec. V lednu jsem to plnil mnohem poctivěji. Plnit tento návyk mi pomáhá budík umístěný na druhé straně pokoje, než mám postel, a mobil umístěn v dalším rohu, což mě probere. Navíc si před spaním dám doprostřed místnosti stroj na cvičení, abych jej ráno musel obejít a více se tak probudil. Kolikrát jsem se do něj kopl, což mě probudilo ihned :)

Nereagovat na emaily, nezapínat icq, skype a nesledovat sociální sítě do 12:00

Jeden z návyků, který mi hodně změnil pracovní morálku, i když jsem si jej musel trochu ohnout. Každý večer zpracovávám svůj inbox a píši si úkoly na další dny. Na každý den mám definovány 3 hlavní úkoly, které chci do 12:00 splnit. V tento čas se snažím ignorovat telefon, sociální sítě, ICQ, skype a emaily. Ze začátku to nebylo zrovna jednoduché, jelikož mám klienty, u kterých je rychlost jeden z hlavních faktorů. Proto jsem si tento návyk trochu ohnul. Definoval jsem si čísla, od kterých můžu telefon zvednout, ostatní neberu a volám po 12:00 zpět. ICQ a skype zapínám až po 12:00 a už jsem za to dostal několikrát „vynadáno“, ale lidé si zvykli, což je na tom to nejlepší. Emaily tak samo, ty mohou počkat, jen ve výjimečných případech, kdy má práce zahrnovala report nebo informace zaslané emailem.

Tento návyk byl ze začátku také složitý, ale v lednu již jde vidět rozdíl. 7 červených křížků bylo v prosinci, v lednu pouze 2. Zde nemám ani jeden zelený křížek. Tento návyk doporučuji všem, kdo chce svou pracovní výkonnost posunout o několik levelů výše. U tohoto návyku mi hodně pomohlo rozdělení prohlížečů na ten, který využívám do 12:00, a který po 12:00. Dopoledne mám Chrome, ve kterém nemám žádné panely, žádné pluginy a další vymoženosti. Od 12:00 zapínám Firefox, ve kterém mám při spuštění napinováno 16 panelů a spoustu pluginů.

Definování denních úkolů a zpracovávání inboxu

Některé návyky jsou propojeny, jako tento se vším. Naučil jsem se využívat v maximální míře WorkFlowy, o kterém jsem již psal článek, které používám pro stanovení průběhu prací nebo projektů a především jako inbox. Každý večer jej zpracovávám a důležité úkoly zařazuji do denního plánu na splnění do 12:00. Poté si dle důležitosti definuji další úkoly pro daný den nebo týden. Hodně jsem zde začal využívat přiřazení kontextu, jako například volání, nákupy a další věci dávat k sobě a plnit je v jeden čas nebo na společné cestě.

U tohoto návyku nemám ani jeden červený nebo zelený křížek. Hodně mi pomohlo WorkFlowy a pak diář Moleskine, který jsem začal aktivně využívat. Můžu všem doporučit především ten s týdenním plánováním, který mi osobně vyhovuje nejvíce. Ze začátku mi také hodně pomáhal budík nastaven na 22:00 s upomínkou „návyky“.

Pravidelný režim stravování

Tento návyk dopadl nejhůře. Chtěl jsem mít snídani mezi 7-8 hodinou, oběd mezi 12-1 hodinou a večeři mezi 5-6 hodinou. Snídani a oběd se mi podařilo plnit dobře, ale s večeří mi to hodněkrát nevycházelo. Proto jsem si návyk rozdělil na 3 části: snídaně, oběd a večeře. U snídaně mám jen černé a 4 zelené, u oběda 2 zelené a 3 červené a u večeře mám polovinu červených. V tom se musím určitě polepšit a od měsíce března mám již sestaven plán i se svačinkami, tak snad to půjde lépe. Tento plán je jiný, jelikož jsem si definoval dny podle toho, co dělám, zda jsem pryč, na celý den nebo jen na schůzkách a nebo doma. Musím se naučit kupovat si svačinky na cestu. Tohle se mi hodně líbí na kamarádovi Adamovi Durčákovi, který ať jedeme kamkoliv, tak je připraven a plní tak své stravovací návyky.

Denně vypít alespoň 2 litry vody

Tento návyk jsem si přidal především kvůli zdravotním problémům. Není nic lepšího, než si nad notebook nebo pc dát upozornění „napij se“ a vedle stolu si položit 2x 6ku balení vod :) Jde to pak velice snadno, jelikož pokaždé když přemýšlím, tak zvedám hlavu nahoru a tam vidím 4 lístečky s upozorněním, a jeden z nich je právě „napij se“. U tohoto návyku mám jen 4 červené křížky.

Zapisuj si finance

Tento návyk mi vydržel pouze do prvního týdne měsíce ledna, protože jsem pak měl problémy s telefonem a jinde jsem si tyto informace nezapisoval. Reklamace neprošla a proto jsem začal s tímto zapisováním až pár dní zpět, tak to hodnotit aktuálně nebudu. V prosinci jsem si to zapisoval aktivně a každý večer jsem ještě uvažoval v rámci inboxu, co jsem kde kupoval nebo platil. Je zajímavé pak kontrolovat, kolik člověk za měsíc vydělal a kolik utratil.

Každý den si přečti RSS a vyprázdni ji

Další z návyků, který mi rozšířil obzor. Mám ve čtečce okolo 250 blogů a jen pár magazínů. U tohoto návyku mám jen 8 červených křížků za 2 měsíce, což si myslím, je dobré, jelikož denně je to okolo 50 článků k přečtení. Nejlepší články vkládám společně s kolegou Davidem Lörinczem do projektu ŠetřímeČas. Do budoucna zvažuji naučit se používat aplikaci Pocket, jelikož kolikrát narazím na zajímavé články, především v angličtině, dám si je na přečtení na později do WorkFlowy, ale už se k nim nevracím. Společně s tímto uvažuji nad zakoupením tabletu, ale zatím odolávám, jelikož si stále nejsem jist, zda bych toto zařízení plně využil.

Tento návyk mi připomíná jeden z lístečků umístěných nad notebookem, který mám stále na očích.

Sledovat 2 fóra

Aktuálně sleduji fóra WebDeal.cz a Affilaci.cz a dohromady zde moc témat denně není, řádově okolo 20. Tento návyk jsem si nestanovil jako denní, ale dvoudenní, tedy podívat se zde jednou za dva dny. To se mi podařilo plnit pořádně až v měsíci lednu. Problém byl v tom, že jsem si to nedefinoval jako denní návyk. Často jsem uvažoval, zda jsem to včera četl, nebo nikoli. Tyto fóra jsou pro mě důležité a kolem nich je super komunita.

Denně číst knihu minimálně 30 minut

Tento návyk má také spoustu červených křížků, především díky tomu, že někdy bylo v RSS a na fórech hodně informací a na samotnou knihu už mi nezbyl čas. I přes tento fakt jsem za 2 měsíce přečetl knihy:

Hodně mi pomáhá cestování na konference, různé akce nebo jen za klienty, kdy raději jezdím městskou dopravou a můžu si tak číst. Do budoucna mám na svém buy listu dalších přibližně 20 knih a chtěl bych tento rok dosáhnout mety 30 knih, snad se mi to povede. Hodně mi zde pomáhá návyk: když vstanu a zaklapnu budík, tak mám na cvičebním stroji uprostřed pokoje knihu, kterou právě čtu, a tu si položím na polštář. Vždy mi to před spaním připomene samotné čtení.

Zhodnocení

Sice jsem nesplnil všechny návyky na jedničku, což jsem ani nepředpokládal, ale musím uznat, že pracovní výkonnost je určitě někde jinde. Navíc díky ní mohu více cestovat na konference, akce a mít další aktivity okolo. Jen v lednu jsem navštívil:

Plány do budoucna

Zlepšovat se v dosavadních návycích během měsíce února a v březnu si trochu přidat. Ještě přesně nejsem rozhodnut, jaké vyberu, ale už teď se snažím dodržovat studené sprchy a pravidelné cvičení, tak snad to půjde vše skloubit. Jak jste na tom Vy? Změnili jste za poslední dobu své návyky? Kdo z Vás také absolvoval nějaký kurz, přímo Školu návyků nebo školení a jak Vás to ovlivnilo?

 

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

17 komentáře v článku “Jak jsem na tom s budováním návyků po 2 měsících” Komentáře jsou DOFOLLOW

 1. Konečně skvělý článek, který byl pro mne přínosný. Zajímavé návyky, velmi se mi to líbilo. Je těžké splnit nějaký návyk, když nemáš silnou vůli. Tu ty evidentně máš, takže se těším na další podobné čtení :-)

 2. Koukám že jsi se pustil do velké reformy svých návyků a daří se. Co mě zaujalo a trochu rozesmálo je tvé vstávaní. Ráno to musí být u tebe zajímavé. Cokoliv si značit je dle mého přínosné z důvodu porovnávaní. Já jsem si kdysi tak značil počet minut které jsem se učil na maturitu, kolik jsem hrál na kytaru a kolik minut sportoval.Na konci byl z toho zajímavý graf.
  Turek recently posted..Internetové portfólio leden/2013My Profile

 3. Honzo, některé z Tebou popsaných návyků jsem zkoušel už v minulosti. Vstával jsem na budíka i o víkendech (proti byly právě Tebou zmíněné ranní návraty za akcí) – vydržel jsem asi měsíc, finance jsem si zapisoval skoro rok. Pitný režim dodržuji souvisle už přes rok a to jen díky SodaStreamu, kdy si natočím celou lahev a tu mám u PC. Člověk tak nemusí stále vstávat od počítače a navíc mi ta bublinková voda jede víc, než jen kohouťák. Se sportem jsem problém nikdy neměl, přece jen jsem kluk z vesnice a navíc tělo po celém dni u počítače potřebuje nějaký pohyb a hlavně hlava potřebuje “upustit páru” a vypnout. Jasně, dá se chodit i do hospody…
  Od dnešního dne jsem začal s aplikací návyku ohledně emailů, sociálních sítí a různých kecálků… vydrželo mi to 2,5 hodiny… teď píšu tenhle komentář :-D. Osobně vidím v tomhle posledním kroku největší přínos pro byznys a pro smyslupnost vykonávaných činností. Pokud je člověk neustále vyrušován a skáče od činnosti k činnosti, ve výsledku skoro nic neudělá. Na této oblasti musím ještě zapracovat, abych neměl každý den jen červené křížky :-)
  Josef Kroupa recently posted..Jak vybudovat úspěšný magazín – 5. část: obrázkyMy Profile

 4. Vynikající článek Honzo. Od ledna se také snažím o “pár” změn a je příjemné číst, jak se vede i někomu dalšímu. Ranní vstávání ( 23:00-6:00), RSS, a úkolníček máme společné. Člověk by nevěřil, jak je úžasné mít celodenní plán hotový ve 3 odpoledne. K dalším dvěma změnám – proaktivitě a networkingu, mě nakoply knihy 7 návyků a Nikdy nejez sám. A konečně jsem se odhodlal i k dennímu zlepšování angličtiny. Jeden by řekl, že je to moc změn najednou, ale věřím, že se to dá zvládnout. Chce to jen dostatek odhodlání. Ať se ti i nadále daří a za dva měsíce se těším na další pozitivní report :)

 5. Gratuluju k super výsledkům, Honzo :) Jdu nakoupit nalepovací lístečky. Něco na těch připomínačích asi bude, protože bez nich mi to moc nešlo a tobě očividně ano :D

 6. Jsem zvedavy, jak dlouho ti to vydrzi. Jestli sis vybudoval ten spravny navyk (tzn. na to nemusis myslet, ale delas to automaticky) poznas az tak za rok :-). Take tento rok zacinam se zmenou navyku, spousta z nich se hodne podoba tvemu seznamu. Akorat u me vecere v 18. hod. nepripada v uvahu, kdyz se domu dostanu kolem 22.-23. vecer a stejne tak i ranni vstavani :-). Nejlepsi je si vsechno kolem polepit lepicimi papirky – pak na to clovek nemuze zapomenout :-D. Ja ted zacinam s jednom cvicenim na koncentraci, co me naucil trener z krav maga – pet minut kazde rano cumet do zdi a ucit se spravne dychat – naprosta debilita, ktera vsak pomaha po zbytek dne pri koncentraci :-D
  Michal Krcmar recently posted..Norton vybízí uživatele k bezpečnějšímu chování na internetuMy Profile

 7. Se zapisováním financí jsem to zkoušel už několikrát. Byl jsem vždy důkladný a zapisoval každý výdaj, nicméně jsem časem přišel na to, že je to docela stresující (situace, kdy ti nesedí účetní stav s reálným stavem :)), tak jsem se na to po několika pokusech vykašlal a zapisuju si jen větší částky. Jsem spokojenější a klidnější …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge