MailChimp vs SmartEmailing

Jelikož s Davidem Lörinczem rozjíždíme nový projekt, tak jsem potřeboval najít co nejvhodnější software pro email marketing, který chceme hojně využívat. Mezi nejznámější a mezi kolegy nejvyužívanější patří MailChimp.com a SmartEmailing.cz. Rozhodl jsem se je otestovat a vybrat si jeden z nich. Musím uznat, že to bylo hraní na spoustu hodin.

MailChimp

Nejprve jsem testoval MailChimp, jelikož má základní verzi zdarma. Na začátku je hodně pěkně zpracovaný průvodce krok za krokem, ale prostředí a ovládání není ideální. Vytvořit si List, tedy seznam kontaktů, bylo hodně jednoduché. Nemám žádnou stávající databázi kontaktů, proto jsem nemusel nic importovat. Problém nastal u vytváření formuláře, kde je prostředí poměrně nepřehledné pro toho, kdo je zde poprvé. Začal jsem si hrát se samotným formulářem a ladil jsem jej i vizuálně, aby zapadal do webu. Až poté jsem zjistil, že se jedná o formulář pro samostatnou stánku, nikoli pro vložení na vlastní web. Tento formulář je ale také důležitý, jelikož se zobrazí uživateli v případě, že vyplní data špatně ve webovém formuláři, tedy je na něj poté přesměrován. Začal jsem řešit formulář pro web, kde pokračoval můj špatný dojem z ovládání systému.

Poté jsem se pustil do úpravy formuláře na samotném webu, jelikož jsem chtěl, aby co nejlépe zapadal. S trochou znalostí HTML a CSS to zvládne každý, to problém nebyl. Ten nastal v případě, kdy jsem potřeboval celý proces přihlášení počeštit a upravit, jelikož onen vytvořený formulář nezůstává v historii nebo na nějakém výpise a musel jsem jej tedy vytvářet znova. Přišlo mi zvláštní, že zde není žádný výpis již vytvořených formulářů a možnost jejich editace.

MailChimp

Dodělal jsem znovu formulář, počeštil jej a prošel kompletně celé nastavení, což v jejich systému trvá celkem dlouho a přijde mi to zbytečně složité. Určitě by to šlo zpracovat mnohem přehledněji. Toto vše trvalo několik hodin hraní, jelikož jsem perfekcionista. Když jsem toto vše měl, tak jsem chtěl přejít na tvorbu autoresponderu, který je nyní pouze pro placené účty. Kdysi tomu tak nebylo. Zjišťoval jsem si finanční možnosti, jelikož bez autoresponderu se neobejdu, a finančně nejnižší verze vychází na 10 USD/měsíc, což je přibližně 2 280 Kč na rok. Ještě chvilku jsem si zkoušel tvorbu emailů a poté jsem se rozhodl otestovat sedmi denní verzi zdarma u SmartEmailingu.

SmartEmailing

Na první pohled mě ve SmartEmailingu potěšila čeština a prostředí, jelikož v MailChimpu mi přišlo prostředí poměrně složité. Tady je orientace mnohem jednodušší, ale i tak má spoustu much. Nastavení Listu kontaktů a informací u nich mi zde přišlo logičtější. Můžu si přesně nastavit jaká data chci uchovávat. Poté jsem přešel k tvorbě autoresponderu, zde pod názvem SmartKampaň, jelikož jsem chtěl vědět, jaké jsou jeho možnosti. Překvapila mě jednoduchost nastavení a první autoresponder jsem měl vytvořen během chvilky i s celým emailem.

SmartEmailing

Přešel jsem k tvorbě formuláře, což mi po předchozí zkušenosti s MailChimpem přišlo opět o hodně jednodušší. Navíc je zde každý formulář vidět a můžete jej editovat. Tuto možnost jsem uvítal nejvíce, jelikož jsem si samotný email a formulář několikrát testovat a měnil jeho obsah i nastavení. Nemusel jsem procházet videonávody, abych vše nastavil, ale pro jistotu jsem si vše prošel, abych něco neudělal špatně. Cena pro nejnižší placenou verzi je 1 490 Kč, což je méně než v případě MailChimpu. Co mě zarazilo je informace o tom, že tato cena není s DPH, jelikož informace o DPH je dole na výpise cen malým písmem. Mohla by být viditelnější. S DPH je to 1 788 Kč, což je stále levnější než MailChimp.

Srovnání a rozhodnutí

Ještě pár hodin jsem si hrál s nastavením a zkoušel jsem si v obou aplikacích další možnosti. U mě vyhrála česká jednoduchost. SmartEmailing mi přijde daleko jednodušší na používání a hlavně je intuitivnější. MailChimp mi nevyhovoval především po stránce prostředí, ale je to můj názor a určitě se mnou mnozí nebudete souhlasit. Zakoupil jsem tedy SmartEmailing a jsem zvědav, jak se mi s ním bude do budoucna pracovat.

Již nyní jsem pro Vás připravil systém zasílání novinek a důležitých informací, které by Vás mohly zajímat a nebudu se o nich zmiňovat na blogu. Přihlásit se k odběru novinek můžete ve formuláři napravo.

Zkoušeli jste někdo porovnávat tyto dva systémy? Používá někdo z Vás jiný systém? Budu rád za jakékoliv poznámky a komentáře, děkuji.

 

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

24 komentáře v článku “MailChimp vs SmartEmailing” Komentáře jsou DOFOLLOW

 1. Je pravda, že napoprvé MailChimp spoustě lidí přijde nepřehledný. Když jsem s ním začínal já (a neměl jsem žádný tušení o email marketingu), tak pro mě bylo nejdůležitější vyjasnění pojmů – list, campaign, různý druhy formulářů, jak fungují jednotlivé rozesílky apod. Jakmile jsem si ale toto nastudoval z jejich skvěle zpracované dokumentace a pochopil celý email marketingový workflow, tak pak mi přišlo všechno v MailChimpu velmi jednoduchý.

  Nejdřív vytvořit list, do kterého budu ukládat subscribery. Pak navrhnout a nastylovat signup a další interakční fromuláře. Pak nastavit autorespondery pro nové subscribery. A na závěr vytvořit emailovou kampaň – vybrat, jakým listům se bude posílat, navrhnout obsah emailu a nastavit četnost rozesílky.

  Signup a interakční formuláře se vytvoří jednou na začátku a nevadí, pokud to trvá trochu delší dobu, protože je není potřeba v dalším průběhu projektu/webu měnit – tvoří se pak už jen emailový kampaně. Na emailový kampaně se dají využít jak předdefinovaný šablony, tak je možno vytvořit si vlastní pomocí drag and drop editoru, nebo si uplácat šablonu přímo v HTML.

  Navíc jakmile máš nastylovaný, vytvořený a přeložený signup a interakční formuláře, tak se dají replikovat pro další vytvořený listy subscriberů a jen upravovat odlišný položky (název webu, logo apod.).

  SmartEmailing podrobněji neznám, proto nemůžu soudit, co umí a co neumí. MailChimp bude ale rozhodně sofistikovanější systém a tím pádem i nejspíš trochu složitější na úvodní naučení.
  Zdeněk Hejl recently posted..Magazín Portiscio v roce 2012My Profile

 2. U nás padlo rozhodnutí pro SmartEmailing. Mají vynikající podporu, kterou jsme už několikrát vyzkoušeli a to i (nechtěně) po pracovní době. Toto vidím jako velikou devizu a body pro SE včetně toho, že je v češtině. Asi bych si na jiný jazyk zvykl ale přijde mi to jednoduší.
  Hlasuji pro SE.

 3. Pokud vezmu cenu, tak při nízkém tarifu je možná levnější smartemailing, ale pro potřebu lepšího měsíčního tarifu například 20.000 adres se již cena nedá srovnat a mailchimp je výrazně levnější.

  Pokud se v mailchimp rozkoukáte tak nemáte problém cokoliv nastavit a vyladit vše k vlastním potřebám.

 4. Zdravím všechny zúčastněné.
  taky jsem hledal program pro rozesílání emailových zpravodajů a nakonec, pro start, zvolil MailChimp.
  A to proto, že ve srovnání ve verzi zadarmo umožňuje až 2000 uživatelů a 12.000 emailů měsíčně. Což v Smartemailingu již je placenou verzí za 9.900, ale zase s neomezenými emaily. Na druhou stranu 144.000 emailů ročně na začátek stačí. Ano, není tam autoresponder. Ale takový malý “tank” se spoustou nastavení je dobrým pomocníkem.

 5. Začínám s MailChimpem a potřeboval bych poradit jestli je možné nějak upravit automaticky vkládanou část na konec vlastní šablony (vedle loga MailChimp). Před touto částí je ještě vloženo několik prazdných řádků což nevypadá hezky. Hlavně ty bych rád upravil včetně barvy pozadí. Můžete mi prosím někdo poradit? Na portále MailChimp ani v nápovědě jsem to nenašel :( Jinak musím říct, že po pár dnech zkoušení jsem jinak velice spokojený (verze zdarma). Až na tu patičku stránky :(

 6. Pro emailingový list na blogu používám již delší dobu Mail Chimp a naprostá spokojenost. Nepotřebuji zde autoresponder. Po třetí obsílíce to je rutina, vcelku rychle jsem se pomocí tutoriálů zorientoval. Na komereční projekt http://www.AkademieProduktoveFotografie.cz jsem obeslal celý list Mail Chimpem a nechal kontakty, aby se přihlásili do nového opt-in formuláře, který je už v placené verzi Smart Emailingu, s nastavenými SmartKampaněmi (autorespondery). Pro komereční infoprodukt v ČR považuji Smart lepší, protože když se něco pokazí u velké kampaně, vím, že mohu vzít telefon, zavolat do technického a okamžitě vše vyřešit. Při velmi podobné ceně obou produktů to považuji za výrazné +.
  Filip Obr recently posted..Jak fotit svatbuMy Profile

 7. Nezkoušel někdo ještě nějakou další variantu? Mailchimp není jediná emailingová aplikace, i když na druhé straně věřím, že je tak proslavená a používaná, že má i nejlepší fíčury. Já na malých webech řeším vše přes WP + contact form – contact db apod, mám tak vyřešeny i autorespondery, ale chybí samozřejmě segmantace a spousta dalších věcí…
  Jiří Polášek recently posted..Šablona do WordPressu – příliš drahé řešeníMy Profile

 8. Ahojte, rád som si prečítal Vaše názory. Ja používam getresponse.com je to vynikajúca služba, ale má samozrejme aj pár múch – asi ako všetky systémy. Napr. v prílohe mailu sa môže poslať len súbor do veľkosti 400 kB, čo je dosť málo. Ale zvykol som si. Ročná cena na prvý rok bola tuším okolo 120 €, do 500 subscribers, na ďalší rok očakávam viac.
  Čo ma však zaujalo najnovšie je že smartemailing môžem využiť s prepojením automatického fakturačného robota fapi.cz a teda, že pri ich spárovaní mi smartemailing môže automaticyky zaslať mailovú kampaň, keď fapi.cz vygeneruje, že faktúra za službu bola uhradená. A to ma dosť zaujalo.

  Využívate to niekto alebo máte s tým skúsenosť?

 9. Skvělá recenze. Také jsme začali s newslettery a já jako člověk, který je zvyklý komunikovat se zahraničím beru Mailchimp úplně v pohodě. Je pravda, že to nastavení signup forms byl teror na celej den, ale jinak mi celý systém připadá skvěle vymyšlený a po 2 dnech zkoumání a testování jsem rozjela první várku rozesílání a pak jen sledovala statistiky. Nyní jsem ve stavu, kdy si chci zaplatit placenou verzi a jsem na to zvědavá. Smart emailing je podle mě pro lamy, který jsou líný se učit anglicky – ano jistě, je to přeci pohodlné :) Tím se nechci nikoho dotknout. Ať se vám všem daří. K.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge