Marta Nováková: „Na hlouposti lidí vydělávat nechci“

Dne 17.10.2012 se konala BestGuest prezentace, na kterou byla pozvaná paní Marta Nováková. Tyto prezentace mají sloužit k nakopnutí mladých lidí v podnikání a jsou pořádány v rámci projektu Rozbehni sa. Byl jsem hodně zvědavý na samotný obsah a průběh prezentace.

Začátek akce

Prezentace se konala v coworkingovém centru Viva v Ostravě a přišlo zde přibližně 40 lidí. Akci uvedl majitel projektu Rozbehni sa několika vtipnými slidy, což trochu napomohlo k uvolnění atmosféry. Poté předal slovo Martě Novákové, kterou většina z nás zná z prvních tří řad pořadu Den D. Prezentace měla název: „Na hlouposti lidí vydělávat nechci“. Marta byla opravdu otevřená a už od prvních minut dokázala povídat i o nepříjemných životních situacích.

Začátky podnikání a ztráta manžela

Velice zajímavé bylo přiznání, že se Martě nechtělo do práce, a proto raději studovala a za dobré výsledky při studiu brala stipendium. Po škole začala pracovat v Prioru v Ostravě, dnes Obchodní dům Laso. Poté popisovala, jaké byly zde její začátky, jak zde pracovala se svým manželem a jak se poprvé dostala do mezinárodní spolupráce. Aby tato spolupráce mohla vzniknout, musela Marta spolu s manželem a ještě jedním společníkem zakoupit pc v hodnotě 350 tisíc korun, což bylo v době, kdy 70 tisíc stál žigulík a lidé měli výplatu okolo tisícikoruny. Začátky musely být opravdu složité.

Přiznala, že podnikat spolu s manželem není jednoduché a jejich manželství díky práci bohužel skončilo. Její povídání bylo opravdu otevřené a dokázala všechny účastníky zaujmout.

Jak na podnikání

Marta je majitelkou IT firmy U&Sluno, která dodává systémy nadnárodním obchodním řetězcům. Hodně povídala o IT prostředí, kterému sama moc nerozumí a jak vést takovou firmu. Během prezentace uvedla několik tipů na to, jak správně podnikat a doporučila se těmito typy řídit:

  • Spolehlivý a loajální pracovní tým
  • Je důležité mít znalosti – vzdělání a vzdělávat se průběžně
  • Nemusíte mít školu, ale člověk se musí učit
  • Nejlepší pomoc najdeš na konci pravé ruky
  • Na rozhodování je třeba lichý počet a 3 jsou moc
  • Nikdy nepodnikejte s rodinou nebo kamarády

Den D

Do Dne D se přihlásila především proto, že chtěla provádět osvětu v podnikání, ale sama přiznala, že se jí to nepovedlo a ani k tomu pořádně nedostala šanci. Natáčení byla dlouhá, kolikrát trvala i více jak 12 hodin denně, což je opravdu hodně, když k tomu člověk ještě podniká. Délka natáčení byla také částečně způsobena tím, že Tomio Okamura vedl dvaceti minutové monology. Tento fakt také nahrával panu režisérovi, kdy po takto dlouhých monolozích padaly různé hlášky investorů, které by normálně neřekli. Marta uvedla, že takto rozhořčená řekla: „To si raději koupím kožich za 300 tisíc“ a jiné.

Otázky a odpovědi

Některé otázky byly opravdu přímo na tělo, jako „Největší chyba v životě“, „Nejtěžší okamžiky při práci“ nebo „Jak se dá skloubit role manželky, matky a podnikatelky“. Na tyto otázky odpovídala opravdu upřímně a dokázala také přiznat, že se jí vše v životě nepodařilo, jako udržet manželství a další. Opravdu velice upřímný člověk.

Zhodnocení

Jsem moc rád, že jsem na tuto prezentaci zavítal. Ono skloubit práci a vztahy či sociální život je při podnikání opravdu složité. Co si o tom myslíte Vy? Společně na této akci jsem byl s kamarádem Jirkou Urbáškem, který napsal svůj pohled na akci na svém blogu. Doporučuji přečíst, jelikož každého z nás zaujaly různé věci.

 

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

9 komentáře v článku “Marta Nováková: „Na hlouposti lidí vydělávat nechci“” Komentáře jsou DOFOLLOW

  1. Zajímavé shrnutí, zaujal mě výčet rad a zejména “Nemusíte mít školu, ale člověk se musí učit” to je svatá pravda, dodnes mě fascinují podnikatelé a firmy, kteří hledají spolupracovníky jen podle dosaženého vzdělání, obrovská chyba. Není to tak dlouho, kdy mě velmi překvapil inzerát firmy, která provozuje stánek s Trdelníky, přijmeme prodavačku na sezonní prodej Trdelníku, podmínka střední škola obchodního zaměření ukončená maturitou. To je snad nějaký vtin že? Místo toho aby pan majitel hledal když už, tak vyučenou cukrářku a nebo pekaře, tak hledá středoškoláka s maturitou, nabídne mu 60 korun na hodinu a myslí si, že bude mít v kanceláři frontu uchazečů a že důvod, proč bude jeho stánek šlapat, je ten, že tam dá středoškolsky vzdělaného člověka v oboru obchod. S podobnou situací se potkávám často, navíc podobně smýšlel i můj bývalí nadřízený a nenechal si to rozmluvit, až po dvou letech letech pochopil, že titul před a za jménem, neznamená bohužel vůbec nic, pokud má člověk pro dannou práci cit, má chuť se rozvíjet a práci umí, může to být třeba zahradník.
    Josef P. recently posted..Peníze bez práce, konečně zlatý důl a bude ze mě milionář, to je super.My Profile

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge