Předem bych chtěl poděkovat všem, kteří dotazník vyplnili. Některé odpovědi byly perfektní a jde vidět, že nad nimi někteří strávili spoustu času. Děkuji za to. Dotazník navazoval na mé zamyšlení nad Twitterem. Trochu jsem doufal, že by dotazník mohlo vyplnit více lidí, ale i tak je počet 33 odpovědí velice pěkný. Nyní můžeme přejít k výsledkům.
Dotazník vyplnilo 33 lidí a zde jsou někteří z nich (neseřazeno):
Popište vlastními slovy, proč využíváte Twitter (nepovinný údaj)
Zde byly odpovědi většinou podobného rázu. Vybral jsem pro Vás pár pěkných odpovědí:
- Twitter vnímám jako zdroj užitečných informací na mé cestě za seberealizací na internetu.
- Je to výborná příležitost poznat nové lidi, zejména. Druhým faktorem jsou informační hodnoty sledovaných a výborná příležitost oslovit firmy či jiné neosobní účty.
- Twitter je pro mne zajímavější soc. síť na rozdíl od Facebooku. Facebook mám pro soukromé účely, Twitter mám veřejně, sdílím na něm své názory a sleduji pouze ty lidi, kteří jsou pro mne něčím zajímaví, nebo zábavní. Jednoduše řečeno – baví mne to.
- Twitter je pro mě inteligentní čtečka, která mi přináší tipy na nové články, trendy názory.
- Informace z mého oboru. Abych držel krok z nejnovějšími trendy.
- Twitter používám proto, že jsem jednoho krásného dne byl označen za facebookového spammera, proto jsem se své myšlenky začal snažit vsunout do 140 znaků na Twitteru. :) Zároveň jej používám pro sebeprezentaci a jako zdroj zajímavých informací.
Kolikrát denně kontrolujete Twitter?
Když jsem na Twitteru začínal, tak jsem jej kontroloval co chvilku a popravdě mi to bralo spoustu času a hodně mě to rozptylovalo. Nyní se na něj dívám tak 2-3x za den, abych si nenaboural denní režim. Proto mě hodně zajímalo, kolik lidí uvede, že se na něj dívá neustále, nebo jak často jej sledují. Výsledky mě poměrně překvapily, jelikož 40% procent dotázaných sleduje Twitter 10x a více za den, což je poměrně hodně.
Hledáte aktivně nové lidi pro sledování?
Já sám aktivně lidi pro sledování nevyhledávám, ale jednou za čas si Twitter “prošmejdím”. Většinou mě zaujme nějaký retweet, nebo se dostanu na zajímavou stránku, kde dám follow. Proto mě zajímalo, kolik lidí aktivně vyhledává nové pro follow. Je jasné, že uživatelé, kteří s Twitterem začínají, budou v tomto vyhledávání mnohem aktivnější, než ti, kteří už jej mají dlouho. 4 dotazující zvolili vlastní odpověď:
- Raz za čas
- Podnikatele ano
- Občas ano, není to každodenní zvyk
- Čas od času
Berete Twitter jako
Ve svém článku jsem narážel na fakt, že na Twitteru stále více lidí aktivně diskutuje. Proto jsem položil tuto otázku, kde jsem předpokládal, že by mohlo pár jedinců uvést, že to berou jako diskuzní síť. Nakonec tento fakt zvolilo 6 dotázaných. Nikdo zde nezvolil vlastní odpověď.
Pokud se Vám líbí nějaký tweet, dáváte to najevo?
Sám jej používám pro příspěvky, které se mi líbí nebo ke kterým se chci vrátit později, případně ty, které mají důležitou informační hodnotu. Byl jsem hodně zvědavý na odpovědi, které mě hodně překvapily. Vás také? Zde jsou nejčastější a nejzajímavější odpovědi:
- Jako like.
- Jako read it later.
- Vlastně nechápu k čemu favorite jsou. Resp. někteří lidi je používají tak, jak bych to vůbec nečekal. Já sám je nepoužívám. Takže jsem zvědav na odpovědi na tuto otázku.
- Nepoužívám, nechápu smysl.
- Obvykle jako “Read it later”, zřídkakdy jako facebookové “Like”.
- Abych twitteristovi dal najevo, že se mi jeho tweet líbí.
- Ani nevím.
- Použil jsem asi 2x, ale nikdy jsem se k tem tweetům nevrátím :) Radši bych Like :)
- Používám jej v momentě, kdy chci někomu vyjádřit svůj kladný pocit ohledně jeho tweetu a přitom cítím, že tuto zajímavost ocením pouze já či malé množství mých followerů, proto nezadám retweet.
Když se rozhodujete, zda daného člověka sledovat, nebo nikoli, je pro Vás důležitý poměr Tweetů a sledujících?
Tak zde se přiznám, že jsem čekal, že minimálně polovina lidí dá “Ano”, ale jak je vidět, tak jsem se hodně spletl. 82% dotázaných zvolilo odpověď “Ne”, což mě samotného opravdu překvapilo. Byly zde také 2 vlastní odpovědi:
- Poměr followers a following.
- Záleží na tématu o kterém píše.
Podle čeho se rozhodnete, zda je člověk (kterého neznáte) vhodný pro sledování nebo nikoli?
Další otázka, kde mě odpovědi celkem překvapily. Málo dotazujících zvolilo “Počet following”, “Počet tweetů” nebo “Počet followers”, což jsem si myslel, že pro některé je to důležitý faktor. Byly zde také vlastní odpovědi:
- Doporučení, retweety, jeho blog, názory… nikoliv statistiky.
- Retweetne jej jiná zajímavá osoba, kterou již sleduji.
Pokud někdo hodně Tweetuje, nezajímavé věci pro Vás, dokáže Vás to odradit a dáte unfollow?
Jaká je podle Vás příčina toho, abyste dali unfollow?
Zajímavé odpovědi. Samotného mě dokážou odradit autospamy nebo časté útoky na nějakou osobu. Zde jsem pro Vás vybral nejčastější a nejzajímavější odpovědi:
- Automatické zprávy, zprávy bez obsahu
- Velké množství tweetů, který mi nepřináší žádné užitečné informace.
- Nezajímavé tweety, hodně se odchyluje od popisu, 4sq/insta spam
- Zbytečná nepřínosná diskuse, nezajímavé tweety, velké množství reklamy.
- Nudné rozebírání akcí z víkendu (myslím tím alá “šli jsme na pivo”), negativní nebo ofensivní komentáře na některé osoby (opakované), sprosté či oplzlé tweety, opakování stejných tweetů nebo proklamování tweetů, které jsou zrovna populární či jsou v kurzu (pro zvýšení followerů – často je to naprosto evidentní).
- Tweety na téma, které mne nezajímá, nebo když uživatel určitý zlozvyk, který nemůžu vystát. Třeba nadměrné nadávání na vše a všechny.
- Rychlá změna názoru sledovaného nebo přehnané názory, se kterými se neshoduji.
Promazáváte si vlastní tweety?
Myslel jsem si, že se více lidí “stará” o svůj účet a že si tweety promazává, ale celkem jsem se spletl. 64% dotazujících si tweety nepromazává. Byly zde také 3 vlastní odpovědi:
- Občas
- Zatím ne
- Málokdy
Z jakého důvodu si promazáváte vlastní tweety (pokud to děláte)?
Já sám se snažím promazávat tweety, které nemají informační hodnotu nebo to byla diskuze s kamarády. Zde jsem pro Vás vybral nejčastější a nejzajímavější odpovědi:
- Mluvil o tom David Grudl. Sám jsem se ho osobně ptal, jelikož jsem o tom po Barcampu přemýšlel, a zodpověděl mi, že to často nedělá. Opravdu velmi velmi zřídka při dlouhé a bez informační komunikaci, které se stejně vyhýbá. Takže nemažu a to spíše protože udržuji historii i na svém blogu. Také nemažu články. Lidé to vydrží. Styl psaní se však snažím měnit.
- Když udělám chybku ve tweetu a všimnu si toho většinou jej odstraním, ale někdy se mi nechce a nechám to tak.
- Pokud již nejsou aktuální, nebo na ně nereagoval ten, komu byl určen.
- Zjistil jsem (používám službu Timehop Abe), že jsem před rokem psal velmi zbytečné tweety, které nejsou hodnotné po informační stránce a spíš to bylo vinou mého začátku na Twitteru, než jsem se rozkoukal. Proto, pokud to není obsahově zajímavé, mažu.
- Když je napíšu pod vlivem :D Nebo si uvědomím chybu.
- Jako člověk se stále a každým dnem vyvíjím po stránce psychické a díky tomu se mi mění náhled a názor na některé každodenní záležitosti či otázky. Pokud některý ze svých tweetů je ve velkém rozporu s mým dosavadním názorovým přesvědčením, tak jej mažu (nestává se to často). Kdo se nevyvíjí je natvrdlý!
Promazáváte si following (ty, které sledujete) aktivně (myšleno častěji a nikoli jen, pokud Vám daná osoba dá nějaký podnět)?
Zajímal mě zde poměr odpovědí, a čekal jsem jich trochu více kladných. Uvidíme, jak tomu bude do budoucna, jelikož Twitter se u nás stále více rozmáhá.
Dokáže Vás zaujmout pozadí člověka na Twitteru?
Já sám se rád kouknu, jak se kdo snaží prezentovat a k tomuto je také pozadí určeno. Zde byly odpovědi téměř vyrovnané. Byly zde také dvě vlastní odpovědi:
- Dokáže mě odradit, když je kýčovité.
- Možná by mě zaujalo jeho (její :)) pozadí na profilovce. Pozadí profilu opravdu ne.
Jak často sami přispíváte na Twitter a snažíte se přispívat pravidelně?
Toto je hodně individuální otázka, ale i přesto mě zajímalo, jak se s ní dotazující poperou. Vybral jsem ty nejzajímavější odpovědi:
- Neustále, určitě denně. Nejrychlejší kanál, kdy i z cest míří mé poznatky a myšlenky.
- Přispívám občas, nemám chytrý telefon s internetem – jinak bych asi tweetoval častěji.
- Velmi málo, na Twitteru jsem konzument.
- Nepravidelně. Jak se mi to hodí. Opravdu to neumím shrnout. Je to dost nárazové. Jak ses ptal výše, Twitter beru jako informační síť. Proto si myslím, že psát každou blbost je špatně. To nejsou informace, ale blbosti.
- Jak kdy. Občas už své tweetování poměrně omezuji. Jak jsem včera tweetnul: Když není, co bych tweetnul, prostě nic netweetnu.
- Beru to jenom jako zdroj informací : o) (zatím).
Vyhodnocení testu
V článku jsem psal, že jsem se v kolegou vsadil, zda má follow button v článku účinnost, nebo nikoli. V komentářích se o tom zmínil pouze jeden člověk a jeden v dotazníku, což jsou 2 noví followeři. Díky tomuto si myslím, že to až takový účinek nemá, ale přece jen jsem získal 2 nové followery. Co si o tomto myslíte Vy? Přidali jste si někoho na svůj Twitter díky výpisu lidí, který je v úvodu článku? Mě osobně by se líbil nějaký výpis “karty”, kde by byl počet followers, tweetů a další údaje, a mohlo by se to takto sdílet.
Jsou ještě nějaké otázky ohledně Twitteru, které by Vás zajímaly, nebo případně máte nějakou připomínku k tomuto dotazníku a jeho otázkám, tak tady máte prostor.
- Používáte hashtagy?
- Jaký je Váš názor na češtinu?
- Možná jen to, ze nevyužívám webové rozhraní, přistupuji přes TwiInBox z Outlooku nebo z People Hubu ve Windows Phone. Najít si normálního klienta do PC byla první věc, co jsem udělal. Sledovat to přes web mi přijde nepohodlné… Jaký na to máte názor? Využíváte někdo programy pro sledování Twitteru?
Na závěr bych všech chtěl ještě jednou poděkovat za vyplnění dotazníku. Pro mě jsou některé odpovědi opravdu zajímavé. Jak se Vám líbí výsledky dotazníku? Pokud budete mít chvilku, prosím o odpovědi na poslední 3 otázky, pokud k nim máte co říci.
Follow @patriksima
ahoj. nešlo by ten seznam udělat jinak? název twitter účtu, popis a proklik na profil místo okamžitého follow?
Follow @Jan_Kvasnicka
Ahoj, tak jsem to trochu předělal a dal tam odkazy přímo na jejich twitter účty, ale popisy jsem nepsal, jelikož mi to přijde zbytečné. Snad je to takto lepší :)
Kvasnička Jan recently posted..Michal Kubíček: Lekce marketingu, klobouk dolů
Follow @OndrejBakan
Používáte hashtagy?
- Ano, nejčastěji #milaneee (používá se při sdílení jídla :D)
Jaký je Váš názor na češtinu?
- Předpokládám, že je myšleno české rozhraní Twitteru. Pro mě osobně hrůza a děs, jsem zvyklý na anglické rozhraní a myslím, že není žádoucí překládat již zavedené výrazy.
Možná jen to, ze nevyužívám webové rozhraní, přistupuji přes TwiInBox z Outlooku nebo z People Hubu ve Windows Phone. Najít si normálního klienta do PC byla první věc, co jsem udělal. Sledovat to přes web mi přijde nepohodlné… Jaký na to máte názor? Využíváte někdo programy pro sledování Twitteru?
- Twitter mám otevřený v podstatě pořád v záložce prohlížeče, příp. v telefonu mám TweetDeck. Desktopového klienta nepoužívám.
—
Díky za zajímavý dotazník! :)
Bacon recently posted..Vranovské léto 2011
Follow @Jan_Kvasnicka
Děkuji moc za odpovědi na doplňující otázky. Jsem rád, že se vyhodnocení líbí. Škoda, že mě nenapadly samotného, na ně by byly určitě také zajímavé odpovědi.
Kvasnička Jan recently posted..Twitter spammer vs. Twitter informant
Follow @mkolcaba
Honzo, perfektní dotazník, který mne ale z nějakého důvodu minul – škoda. Kadždopádně dobrá práce.
Follow @zdenekhejl
Taky mě nějakým záhadným způsobem minul a přitom je to velice zajímavý počin. Snad příště:)
Zdeněk Hejl recently posted..PPC tip #1: Jak nastavit sdílené rozpočty v Google AdWords
Follow @Jan_Kvasnicka
Koukám, že příště musím více zapracovat na propagaci samotného dotazníku :) Děkuji :)
Kvasnička Jan recently posted..Co vše má umět affiliate manažer?
Follow @TomasJancik
nevim jestli je to bzlo timto clanek (nejspis jo :) ), ale vcera si me na twitteru pridal 3 novy foloweri
jindy mi pribyde tak jeden za mesic
Follow @Jan_Kvasnicka
To je pěkné. Máš lepší úspěšnost než já při testu a sázce v původním článku k tomuto vyhodnocení :) Jen tak dále :)
Kvasnička Jan recently posted..Vyhodnocení dotazníku „Zamyšlení začínajícího blogera II.“
Pingback: Být či nebýt na twitteru ? | David Lörincz
Pingback: Vyhodnocení dotazníku: Twitter spammer vs. Twitter informant