Začátek blogování na WordPressu a jaké pluginy “potřebuji”?

Blogování vypadá z pohledu čtenáře zcela jednoduše, ještě když blogger využívá některý ze systému na to určený, jako  například WordPress, Blogger.com nebo jiné. Já jsem si vybral WordPress díky jeho jednoduchosti a vlastnostem. Po předělání šablony jsem začal zjišťovat, jaké pluginy a další věci mi mohou samotné blogování zjednodušit, vylepšit nebo na co si mám dát pozor. Rozhodl jsem se začít s pluginy. Na internetu je spousta článků, kde doporučují pluginy, ale většina z nich není aktuální, nebo mi něco chybělo. Proto jsem se raději zeptal kamarádů, zkušených bloggerů. Oslovil jsem tyto bloggery (seřazeno podle abecedy, abych nikomu nenadržoval :) ): Jakub Čižmář, Jiří Rostecký, Mário Roženský a František Szabó. Doporučili mi tyto pluginy:

 • Akismet

  Chrání před spamem v komentářích a dnes je již v základní instalaci WordPressu.

 • All in One SEO Pack

  Nejspíše nejlepší plugin pro ty, kteří alespoň trochu rozumí SEO a chtějí s ním pracovat. Díky tomuto pluginu si můžete nastavovat Title, Description, Keywords a další prvky jak pro jednotlivé články nebo podstránky, tak pro hlavní stránku.

 • CommentLuv

  Velice zajímavý plugin, který umožňuje přidat odkaz na článek z RSS čtečky člověka, který komentuje. Tímto se může zvýšit traffic na Váš blog.

 • Contact Form 7

  Slouží pro vytváření a správu kontaktních formulářů. Podporuje Ajax, CAPTCHu a překlady.

 • Dashboard Notepad

  Pokud si potřebujete psát poznámky, tak je tento plugin pro Vás ideální, jelikož se poznámky nacházejí přímo na Dashboardu a máte je vždy při ruce.

 • Google XML Sitemaps

  Sitemap je důležitá součást webu a tento plugin automaticky přidává nové články do sitemapy. Zároveň upozorňuje o tomto faktu vyhledávače.

 • Jetpack by WordPress.com

  Tento plugin od je od tvůrců WordPressu a velice výrazně mění vlastnosti celého systému. Více se o něm můžete dozvědět na jeho vlastních stránkách: Jetpack.me.

 • Newsletter

  Nejjednodušší forma práce s newsletterem. Vhodná především pro ty, kteří nevyužívají jiné programy pro práci s newsletterem, jako jsou SmartEmailing nebo MailChimp.

 • Pretty Link Lite

  Umožňuje vytvářet zkrácené odkazy na vlastní doméně, což například tinyurl.com a bit.ly neumí. Odkaz může vypadat následovně: http://blog.kvasnickajan.cz/wedos. Umí sledovat každý proklik přes odkaz a využívá se především pro “zakrytí” affiliate odkazů.

 • Quick Adsense

  Pro ty, kteří využívají reklamní sdělení Adsense, je tento plugin velice potřebný. Dokáže velice jednoduše vkládat reklamní sdělení a to i doprostřed článku.

 • Search Meter

  Pokud využíváte pole pro vyhledávání, tak tento plugin dokáže sledovat, co lidé vyhledávají a zda to našli.

 • ShareThis

  Podle mnohých nejlepší plugin pro sdílení na sociálních sítích.

 • Subscribe To Comments

  Podle mě jeden z nejužitečnějších pluginů vůbec. Pokud někdo okomentuje článek, tak má možnost zaškrtnout si automatické odesílání emailu v případě, že někdo další bude komentovat. Autor komentáře tak zůstane stále informován o tom, co se kolem samotného článku děje.

 • TinyMCE Advanced

  Jestliže Vám nestačí funkce ve WYSIWYG editoru, který je v základu instalace WordPressu, tak doporučuji toto rozšíření.

 • WP-DB-Backup

  Klasický plugin, který nesmí chybět. Pravidelná záloha dat se nesmí podceňovat.

 • WP-Polls

  Jednoduché a velice přehledné ankety s možností multi odpovědí.

 • WP-PostViews

  Určitě každý z Vás používá Google Analytics, ale přece jen můžete chtít vidět počet zobrazení článků už v administraci.

Pokud někdo z Vás zná nějaký plugin, který hojně využíváte a není v tomto seznamu, tak jej prosím napište do komentářů, děkuji.

 

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

39 komentáře v článku “Začátek blogování na WordPressu a jaké pluginy “potřebuji”?” Komentáře jsou DOFOLLOW

 1. Pingback: Pořádek v RSS čtečce - 828CZ.COM

 2. Díky za hezké shrnutí. Já bych za sebe doplnil pluginy:
  Breadcrumb NavXT – drobečková navigace
  Comment Reply Notification – upozorní komentující na odpověď na jeho komentář (ne na všechny nové)
  Custom Permalinks – dovolí upravovat URL příspěvku i před lomítkem (u hlubší hierarchie)
  Internal Link Building – prolinkování webu (na základě pojmů)
  W3 Total Cache nebo W3 Super Cache – zrychlení načítání WP

  Ať ti nadšení do WP vydrží a těším se na další články.
  Jirka Štencek recently posted..Setkání fanoušků WordPressuMy Profile

 3. Honzo, se seznamem plně pluginů plně souhlasím, většinu z nich rovněž používám. Osobně bych seznam ještě rozšířil o: Broken Link Checker na kontrolu nefunkčních odkazů, Similar Posts pro odkazy na související články a CSV Importer, který lze využít pro hromadné přidávání příspěvků.

 4. Také díky za tipy, pár pluginů jsem neznal, tak to teď doženu.
  občas používám ještě WP-Cleanup na pročištění DB
  na podobné příspěvky se mi osvědčil Yet Another Related Posts Plugin, ale přijde mi, že s nejnovějším WordPressem již nespolupracuje.

 5. Dnes jsem našel další velice zajímavý plugin, díky kterému umožníte komentujícímu uvést svůj twitter: http://wordpress.org/extend/plugins/twitter-follow-button-in-comments/ a návštěvníci mohou ihned dát follow. Využili byste tento plugin, nebo nikoli? Já jen zatím testuji :) Zde je odkaz na autora tohoto pluginu, který pochází z dílny zlatých českých ručiček: http://wordpress.fabulator.cz/twitter-follow-button-in-comments/.

 6. Odkaz byl smazán, ale v mailu se mi objevil.
  U několika šablon se mi stalo, že reklamy z Quick Adsense se mi nezobrazovaly, tak by ten zmiňovaný mohl pomoct.
  Jinak Quick Adsense je dobrý také na rotování bannerů. Zkoušel jsem hodně pluginů a tohle mi přišlo nejjednodušší řešení.
  Honza recently posted..Předloha pro vyšíváníMy Profile

 7. Ještě doporučím plugin PageRank Tools – který umí v zadaném intervalu všem stránkám na doméně zkontrolovat PR a v případě změny poslat email. A mám přehled jak si stojím. Ještě jsem si dopsal php stránku která to umí zobrazit mimo WP abych mohl dát link lidem kteří mají zájem si u mně nějaký ten link k0upit tak aby věděli co nabízím.
  trasy metra recently posted..Metro Praha – Pražské metroMy Profile

 8. Mám dotaz ohledně pluginu All in one SEO.. Když pomocí tohoto pluginu přiřadím článku klíčová slova mají stejný význam jako štítky(tags)=> nemusím již štítky vyplňovat..

 9. Zdravim tě. Předem díky za pěkný přehled pluginů. Chtěl bych se ale zeptat, jaký plugin používáš, nevím jak to přesně popsat, ale tu “tabuli” o autorovi článku. Kde máš svoji fotku, nějaký psaní o sobě + odkazy na sociální sítě. Předem děkuji. Yaxley

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge