První UX Monday v Ostravě na téma Uživatelské testování

Dne 27.ledna 2014 se konal historicky první UX Monday v Ostravě a moc za to děkuji především AsociaciUX, která aktuálně hodně šlape na pilu a ještě nás čekají velké věci. Členové asociace zvolili ambasadory pro některé kraje a já jsem byl jmenován ambasadorem pro Moravskoslezský kraj. Seznam všech ambasadorů naleznete na webu asociace. Díky tomu jsem si vzal na starost pořádání UX Monday v Ostravě, které by mělo být každé poslední pondělí v měsíci. Nejedná se pouze o přednášku nebo posezení u piva, ale chtěl bych to více směřovat k workshopům. První téma bylo Uživatelské testování pod vedením Martina Kopty a přišlo 42 účastníků, což jsem nečekal.

Program UX Monday #1

Každé UX Monday v Ostravě bude zahájeno krátkou přednáškou, která by měla sloužit jako úvod k workshopu. Zda bude jeden workshop, nebo bude celá série, vždy záleží na hostovi. Prvním hostem byl Martin Kopta, který se zabývá uživatelským výzkumem v produktovém designu. Před dvěma lety se stal členem týmu produktových návrhářů ve společnosti Seznam.cz, najdete ho ale také v jeho nuselské laboratoři. Doporučuji zhlédnout některou z jeho předchozích přednášek.

Uživatelské testování - Martin Kopta

Pro toto první téma jsem si pozval také mentory, kteří dohlíželi na průběh workshopu a pomáhali účastníkům, pokud si nevěděli rady. Těmito mentory byli Tomáš Koliba, Jiří Komár a Jan Pobořil.

Program

 • 18:00 Uvítání
 • 18:10 Kam patří uživatelské testování v uživatelském výzkumu a procesu návrhu a realizace produktu
 • 18:40 Workshop: Moderované uživatelské testování – V malých skupinách si vyzkoušíme role při moderovaném uživatelském testování a jeho vyhodnocení. Martin se podělí nejen o zadání testovacího scénáře, ale také o nástroje a postupy pro zaznamenávání a vyhodnocování postřehů.
 • 19:30 Workshop: Jak rozmluvit zamlklé respondenty – Podíváme se prakticky na metody, jak získat zpětnou vazbu od respondentů uživatelského výzkumu pomocí projektivních technik a hodnoticích karet.
 • 20:20 Workshop: Mapování uživatelského prožitku – Experimentálně se pustíme do mapování prožitku pomocí metod etnografického výzkumu a kontextového dotazování.
 • 21:10 Diskuze o tématech workshopů
 • 22:00 Jdeme na pivo

Program byl vypsán předem, ale nakonec jsme se rozhodli vzít první workshop a natáhnout jej až do konce, aby si jej mohli účastníci co nejlépe vyzkoušet. Weby k testování mohli účastníci přihlásit předem a z těch nejzajímavějších bylo poté vybráno. Bylo celkem 6 skupin přibližně po 6 lidech a bylo to hodně zajímavé. Samotní účastníci si mohli vyzkoušet, jaké to je připravit si scénáře a vést testování. Prvním problémem byli samotné scénáře, ale každý stůl se s tím nakonec popral. Pak přišlo na řadu samotné testování. Někteří si mysleli, že je to celkem jednoduché, ale nakonec se sami přistihli, že testujícího navádějí svým směrem. Díky tomu celé testování hodně ovlivnili. Chyb bylo více, ale o to tady přece jde, vyzkoušet si to v praxi.

UX Monday Ostrava - Uživatelské testování

Zpětná vazba na UX Monday v Ostravě #1

Poctivě jsem si zjistil zpětnou vazbu a byl jsem za ni moc rád. Nejvíce se naráželo na absenci občerstvení, což je škoda, že se tam již nevaří. Pro příště zkusím vyřešit. Zde jsou nejzajímavější postřehy:

 • Líbil se mi názorný workshop. Trošku jsem měl problém u přednášky s pojmy. Původně jsem myslel, že se nechytám sám, ale jak jsem zjistil, nebylo to tak. Bylo tam dost takových lidí. Jedině proto volím u hodnocení 2, jinak to byla naprostá špička.
 • Teorie byla fajn, pěkné zopakování základů. Jen se pak ke konci už trošičku táhla. Praktické cvičení to bylo něco. Jen ze začátku všichni tápali co vlastně mají sepsat jako scénář a možná se na tom zabilo zbytečně moc času.
 • Líbilo se mi, že jsem byl schopen pochopit a vyzkoušet si jak může probíhat reálné uživatelské testování. Taky mě bavilo dělat pokusného králíka lidem, kteří mě ještě neznají.
 • Workshop byl super, příště klidně s kratší nebo žádnou přednáškou a prodloužit workshop nebo udělat na víc témat, včetně třeba nějakého vzorového – jak by mělo vypadat dotazování při scénářích.

Účastníci měli také možnost celou akci hodnotit jako ve škole a dali známku 1,46. Doufám, že příště na tom budeme lépe. Také měli možnost doporučit další řečníky, snad se mi podaří jejich přání splnit.

UX Monday Ostrava - Uživatelské testování

Jaké témata by Vás zajímala na podobné akci? Který účastník by pro Vás byl zajímavý? Moc děkuji za zpětnou vazbu.

 

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge