UX Camp Kodaň 2013

Společně s Tomášem Kolibou jsme se 12-14.4.2013 vypravili do Kodaně na zdejší UX Camp a musím uznat, že to byla nejlepší konference na které jsem kdy byl, ale vše pěkně postupně :) Vstup na konferenci stál pouhých 500 Kč, což je při jejich cenách za hubičku. Popravdě jsme vůbec nevěděli, co nás čeká, nebo jak to vše bude probíhat. V době, kdy jsme se registrovali a platili letenky, na webu moc informací neměli, ale stálo to za to!

Rozhodl jsem se celou akci rozepsat do dvou samostatných článků, jelikož bych Vám chtěl celou atmosféru detailně přiblížit. Tento bude pojednávat o samotné konferenci, přednáškách a je hodně dlouhý, i když jsem se snažil o minimalizaci popisů u lidí, kteří zveřejnili slide, snad Vám to nebude tolik vadit.

Koliba Kvasnička

UX Camp 2013 Copenhagen

Jedná se o v pořadí druhý UX Camp v Kodani a už teď můžu s jistotou říci, že nebyl můj poslední. Určitě pojedu i příští rok a doufám, že se stihnu zaregistrovat. Počet lístků byl pouze 150, což je opravdu málo, ale díky tomu byla tato konference více akčnější a účastníci se stihli více poznat. Sjeli se zde lidé z USA, Španělska, Belgie, Německa a dva blázni z ČR :)

UX Camp byl rozdělen do dvou dnů. Ten první začínal v 16:30 a končil seznamovací party. Druhý den jsme měli nástup už v 8:30 a afterparty byla do ranních hodin.

Místo konání

Konference se konala na půdě IT University of Copenhagen, kde také vyučují předměty zaměřené na UX, což bylo opravdu super. U nás vůbec takové zázemí nemáme a vše musíme studovat sami nebo musíme vycestovat mimo ČR. Také mě hodně překvapilo samotné myšlení okolo UX, kdy měla většina lidí velice dobré povědomí a znalosti o tom, co vše to obnáší.

Už jen to místo bylo zážitek, koukat, jak tam studenti diskutují a učí se v prosklených částech budovy, nebo v křeslech. Vše bylo takové pohodové, všichni s úsměvem. Musím říct, že studovat zde by byl opravdu super zážitek a hned bych se vrátil do studentských let.

IT University of Copenhagen

IT University of Copenhagen

IT University of Copenhagen

Den první

Ihned po příchodu první den v 16:30 nás přivítala organizátorka, a podala nám visačku, blok, fix a s úsměvem nás zavedla ke stolečkům s občerstvením, kde bylo pití, chipsy, tyčinky a „pivo“. Ano, pivo v uvozovkách, jelikož pivo podávané v plastu je prostě… raději bez komentáře, sami jistě víte. První večer bylo všechno pivo, co jste vypili, zdarma. Nakonec po trochu nejistém začátku pivo nebylo až tak špatné, ale zlaté pivo u nás. Pití v plastových nálevkách bylo k dispozici po celou dobu konference a stále jej doplňovali.

UX Camp Kodaň

Blok

Občerstvení

Hlavní program začal v 17:30. Přivítal nás usměvavý organizátor. který provedl zahájení. Poté už přišel na řadu první řečník.

Navigation as Cross-channel Sense-making – Andrea Resmini

Andrea Resmini je výzkumník a učitel na univerzitě v Borås ve Švédsku a informační architekt firmy FatDUX se sídlem v Kodani. Jeho přednáška byla zaměřena na navigace a jejich chápání. Představoval navigace na webu jako mapu města, ve které se musí každý občan zorientovat. Musí vědět, kudy se může pohybovat. Příklady dával také z knihy Kevina Lynche Obrazy města, kdy se ve městě orientujeme podle významných budov nebo důležitých míst. Celá přednáška pak obsahovala spoustu abstraktních příkladů, jak může být cesta špatně pochopena nebo vyobrazena.

Zde je pár dalších zajímavostí z přednášky:

 • Budovy budeme stavět pořád, stejně jako budovat web, nezapomeňte tedy na mapy a jejich úpravy, tedy navigaci
 • Stále se učíme jak vytvářet navigace
 • Naučte se používat plánování pro navigace a celou navigaci si nejprve podrobně navrhněte

Andrea Resmini

Ignite Session

Poté následovaly 5 minutové přednášky, které obsahovaly 20 slidů a na každý slide měli přednášející 15 sekund. Při zobrazení slide běžel ve spodní části timer, který slide automaticky přepínal. Hodně zajímavý koncept přednášek, jak v 5 minutách upoutat pozornost a sdělit tak hodně zajímavé informace. Na přednášejících bylo vidět, jak hodně informací chtějí říci a mluví rychle. Příprava na tento typ přednášky určitě zabere více času, než když nejste limitování časem. Těchto přednášek zde bylo 6.

Start with Why – Peder Rudbeck

Peder se zamýšlel nad tím, proč děláme některé věci, které děláme, a že bychom se měli nad nimi zamyslet. I pokud nám někdo zadá otázku, tak bychom se měli zamyslet nad její odpovědí.

Peder Rudbeck

Designer for Work – Ingrid Haug

Ingrid měla v prezentaci spoustu ukázek, jak může fungovat design při práci nebo v běžném životě. Bohužel jsem nenašel její slide, což mě mrzí. Hodně se zabývala myšlenkou „Start simple, than expand“.

Zde je pár zajímavostí z přednášky:

 • Aplikace pro práci nemusí být jen nepříjemné na používání, ale měly být být naopak jednoduché a přívětivé
 • Přiřazujte prioritu lidem
 • Přiřazujte prioritu úkolům a scénářům

Designing for inclusion – Karen Mardahl

Karen byla jedna z nejvíce pohodových lidí a hodně jsme se s ní bavili. Napsala celý obsah svého ignite do článku. Více tedy rozepisovat nebudu.

Karen Mardahl

Rapid UX test – Elvi Nissen

Elvi popisovala, jak by podle ní měl vypadat rychlý UX text. Vše má pěkně rozepsáno ve slidech.


Elvi Nissen

Conversation as an Unconscious User Experience – Ole Gregersen

Ole hodně zajímavě podával, jak pouhé pojetí věty dokáže zvýšit konverzní poměr, pokud použijeme tvar „My“ nebo „Your“. „My“ mělo v jeho případě testování na blogu větší úspěšnost o 90% při čtení článků. Poté definoval, jak pracujeme s prvním dojmem webových stránek: během jedné sekundy se dokážeme rozhodnout, zda se nám web líbí, nebo ne, a podle toho směřujeme naše další akce. Nepodceňujte proto vzhled nebo samotné vnímání webu a snažte se na něm zapracovat.

Když už jste u někoho na webu, tak nikomu nevěřte, ale ověřujte. Hledejte znaky důvěryhodnosti.

Ole Gregersen

Useful Usability Humor – Rolf Molich

Jeden z nejlepších přednášejících. Měl tento Ignite a pak ještě jednu přednášku. Během Ignite se zaměřoval na to, že humor dokáže na webu pomáhat, zpříjemňovat pobyt nebo minimalizovat negativní vnímání některých částí, například chybových hlášení 404 a dalších. Na jednom z jeho slide se objevil i proces optimalizace výroby houpačky který určitě všichni dobře znáte. Zde je pár dalších zajímavostí z jeho přednášky:

 • Humor je jazyk, kterému rozumí většina z návštěvníků webu
 • Pozor ale, humor může být traumatický nebo může bořit důvěryhodnost
 • Zabraňte humoru během testování
 • Pokud můžete, používejte humor v chybových hlášeních

Rolf Molich

Večerní program prvního dne

Po skončení programu nastala afterparty. Mohli jsme si dát kávu nebo čaj z tématických kelímků, nebo také pivo, které bylo zdarma po celý večer.

Kelímek UX Camp

Také o jídlo bylo postaráno. Hodně zajímavé bylo zaměření jídelníčku, jelikož veškeré jídlo, které jsme měli, bylo organické. Dánové se snaží žít velice zdravě, o čemž svědčí i jízda na kole a jejich běhání, ale o tom až v zítřejším reportu. První večer jsme dostali na večeři Chilli Con Carne, které bylo výborné.

Chilli Con Carne

Doprovodným programem byl Dandelion a abych předešel dlouhému vysvětlování, zde je ukázka.

Další na programu byl MixiTUI, což je hodně zajímavý způsob, jak se stát DJ. Abych se dlouze nerozepisoval, zde je ukázka. Tato hudba hrála celý první večer. Jelikož pivo nebylo zrovna nejlepší a cesta do Kodaně byla dlouhá, rozhodli jsme se jít spát poměrně brzy, ať jsme fit na další den. Na první afterparty jsme se zdrželi snad jen 2 hodiny.

Den druhý

Druhý den začal výbornou snídaní: jogurt s ovocem a sirupem. Jogurt byl úplně studený a společně s kávou to bylo to pravé na probuzení, tedy kromě venkovního počasí, kdy poprchávalo a byla opravdu šílená zima.

Snídaně

V 9:30 už začal další program.

Prototyping User Experience – Leisa Reichelt

Leisa začala úvahou, že Vodopádový model je spíše pro reálný život, než pro řízení projektů. Definovala: „Design is not linear“, ale vzápětí ihned ukázala, že každý není nadšený z abstraktního zobrazování. Proto doporučuje využívaní prototypů. Vše se snažila popsat na příkladu výtahu, kdy se nejprve definuje funkční kostra, tedy tlačítko ve výtahu a jeho funkčnost. Pro spoustu lidí už by toto bylo finální vyhodnocení, jelikož myslí pouze na tu hlavní funkčnost. Zapomínají ale na to, že může dojít k výpadku proudu nebo jiným problémům, které nesmí být opomíjeny.

Dále se zabývala úlohou prototypů: „Make new things less scary“. Poté ukazovala případovou studii na webech univerzit, kde už v základu udělali chybu. Jako řešení doporučuje „Create journey map“, což je podle ní 14 dní dotazování studentů, vyhodnocení analytiky vyhledávání na webu (Google Analytics) a sepsání toho, co je na webu špatně. Takto to celé procházela pro University of Surrey. Jako bonus uvedla, že je responzivní.

Zde jsou další zajímavosti z její přednášky:

 • V UX je spousta žen, nebojte se jich
 • Prototypy poráží abstraktní pojetí
 • Wireframe kolikrát stačí
 • „Be making, not documenting“
 • Nikdy neprezentuj klientovi PSD, raději využij prototypy ve verifyapp.com
 • Tvorba prototypu není plýtvání časem
 • Raději „plýtvat“ časem nad prototypem a jeho testováním, než trávit dlouhé hodiny na meetinzích

Leisa Reichelt

Session planning

Poté začalo klasické plánování toho, co bude následovat. Během 2 minut měli řečníci podat, jakou přednášku nebo cvičení chtějí mít a podle zvednutých rukou se řadili do místností, tedy klasické pojetí barcampu.

Session planning

Organizátoři si také dali záležet na tom, aby každý ihned věděl, do které místnosti má jít na další přednášku. Na zemi byly po celé univerzitě nalepeny šipky s logy sponzorů, podle kterých byly pojmenovány sály.

Šipky

Pattern recognition in User experience – Kai Weber

Kai má skoro všechny mé poznámky v obsahu prezentace, proto se zde nebudu moc rozepisovat. Hodně zajímavé bylo zamyšlení nad tím, jak vnímáme okolí. Pokud někoho vidíme běžet, tak nevíme, zda právě vykradl banku nebo zda spěchá na autobus. Také pokud poprvé otevřeme Photoshop, tak přesně nevíme, jak udělat krásnou fotografii nebo retuše, ale prostě to nějak zkusíme. Zbytek přednášky se nesl v duchu „Proč by toto mělo zajímat někoho se zaměřením na UX“.

Kai Weber

Obědová pauza

Na oběd byla organická rajská polévka. Nejprve jsem z ní měl popravdě celkem respekt, ale byla také výborná.

Rajská polévka

Content first, designing in the browser – Liv Madsen a Mette Schou

Jedna z nejlepších přednášek. Dvě slečny, Frontend developerka a US designérka, prezentovaly případovou studii vývoje obsahového webu tak, že nejprve nadefinovali formu pro responzivní design a poté přidávali další a další věci až se dostali k verzi pro desktop. Celá případové studie je pro tuto ukázku: http://campaign.boconcept.com. Můžete si zde vyzkoušet responzivní design sami a posoudit tak jejich návrh.

Klienti stále nejsou zvyklí na responzivní design:

 • Je složité splnit očekávání
 • Musí se na tom pracovat společně s klientem
 • Kooperace šetří peníze
 • „Do and learn and again and again“
 • Definujte představu klienta
 • Jakýkoliv člen týmu Vám může pomoci

Vše důležité je popsáno ve slidech.

Magic moments – Toke Stub Barter

Po příchodu nám byla přehrána prezentace plná obrázků, ke které prezentující skoro nic neřekl. Ze začátku jsme s Tomášem uvažovali, že změníme přednášku, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme to neudělali. Jednalo se o cvičení, během které jsme si měli uvědomit naše magické zážitky ve spojení s internetem a počítači. Rozdělili jsme se do skupin a začali nad tímto tématem uvažovat. Mezi nejčastější zážitky byly:

 • První použití MacBooku nebo iPhone
 • První otevření Photoshopu
 • Multiplayer
 • První možnost ovládání zařízení pomocí doteku po displayi
 • Google a možnosti získávání informace
 • Google maps
 • a mnoho dalších

Hodně zajímavé cvičení, kdy bylo vidět, jak všichni s úsměvem vzpomínají a uvažují, co přijde příště.

Toke Stub Barter

Expert reviews – Rolf Molich

Druhá přednáška Rolfa a opět perfektní. Jeho um přednášet je opravdu super. Předem rozdal do publika 3 barevné papíry každému, zelený, červený a žlutý. Připravil 5 otázek, na které jsme měli ve spojitosti s hodnocením odpovídat a možnosti byli Ano (zelený papír), Ne (červený papír), Ano i ne (žlutý papír). Postupně se nás pak a odpovědi ptal a my jsme zvedali papíry. Zaujalo nás pak vysvětlení a jeho pohled na věc, který byl kolikrát hodně odlišný než je uvažování u nás v ČR.

5 otázek (ponechány v angličtině – za nimi odpověď česky):

 • 1. A good procedure for conduction an expert review is – Ne
  • Design team briefs expert
  • Expert studies user interface
  • Expert writes review report
  • Expert presents results
 • 2.Expert reviews can be conducted by anyone – Ne
 • 3. Most expert reviews base their reviews on the heuristic inspection method – Ne
 • 4. Expert reviews provide results that are as reliable as those from usability tests – Ano
 • 5. Expert reviews are cheaper than usability tests – Ano

Na zadní straně rozdaných papírů byla ukázka webu červeného kříže a měli jsme hodnotit umístění a postup přihlášení k odběru novinek, což bylo super. Lidé pak říkali své nápady a definovali jsme, co by se mělo na webu zlepšit. Opravdu super přednáška.

Rolf Molich

Beyond responsiveness – Eric Reiss

Kdybych jel do Kodaně a viděl jen tuto přednášku, tak by to stálo za to. Bezkonkurenčně nejlepší speaker co jsem kdy viděl. Práce s publikem, jeho umění mluvit, to bylo něco. Navíc perfektní pohodář, se kterým jsme dlouhé hodiny kecali.

Eric Reiss

Jeho slidy mluví za vše. Dokonce zde má Václava Havla, o kterém mluvil s velkým uznáním, to mě úplně dostalo.

Neodpustím si ale jeden z jeho nejlepších slide:

Eric Reiss

Aby jej všichni dobře viděli a slyšeli, tak si vylezl na stůl a přednášel na stole. S úsměvem a grácií.

Eric Reiss

Afterparty a večeře

Po skončení programu jsme se měli přesunout do centra Kodaně, kde nás čekala večeře a domluvený klub, ve kterém se pokračovalo. Odvést nás měl autobus, ale s Tomášem a naší novou kamarádkou Isou jsme jeli autem právě s Ericem. Večeře byla v restauraci BioMio, opět zdravé jídlo, kuřecí maso s rýží.

BioMio

Zde jsme asi 2 hodiny kecali s účastníky a popíjeli místní tmavé pivo. Poté jsme se přesunuli do předem domluveného klubu, tedy spíše „klubu“, jelikož se jednalo o předělanou masnu. Pivo bylo pořád zdarma, tak se kecalo do ranních hodin. Už jsem konečně pochopil, proč se říká „Pít jako Dán“, jelikož jejich pivo je oproti našemu celkem vodička a oni po 2 už mají pomalu dost. Už se nedivím, že přijedou do ČR, koupí si u nás pivo za 30 Kč (u nich v obchodě okolo 200-350 Kč), tak se zbombí do mrtva.

Doporučení knihy

Během přednášek padlo několik doporučení na různé knihy, zde je jejich seznam:

Zhodnocení konference

Opravdu to byla nejlepší konference, na které jsem kdy byl. Ani jedna přednáška nebyla špatná, organizace super, zážitek z lidí a jejich přístupu. Jsem moc rád, že jsme s Tomášem jeli a ještě více, že jsme stihli registraci na UX Camp Europe v Berlíně, která byla během 2 minut plně obsazená. Zítra vydám článek ohledně toho, na co si dát v Dánsku pozor a co vše se nám s Tomášem povedlo :)

Zaujal Vás report? Která z přednášek se Vám podle obsahu líbila nejvíce?

 

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

10 komentáře v článku “UX Camp Kodaň 2013” Komentáře jsou DOFOLLOW

 1. Honzo super článek. Akce to musela být vážně podařená. Souhlasím s tebou, že Eric má nejlepší přednášky. Viděl jsem ho loni na webexpu a jeho vystoupení (to ani není přednáška) bylo za mě fakt nejlepší.
  Berlín zkusím ještě nějak vymyslet, fakt mě to láká :-)

 2. Uau, 2 dny natřískané informací. Stejně jako Lukáš budu si muset sednout a louskat. Jen se obávám, že slide v řadě případů něco nakousne a neúčastník se pak jen dohaduje, co tím autor myslel. Ale co. Moje (naše) chyba, že jsme nebyli. Tiše závidím… :)
  Radek P. recently posted..Autorizovaný servis KenwoodMy Profile

 3. Koukám Lany, že jsi tam vypil dánům všechno pivko :))), co si budeme povídat, patý a víc už z plastu nevadí :)))

 4. Pingback: Změny v budování návyků a řešení časově náročných situací | Kvasnička Jan - Blog

 5. Pingback: UXcamp Europe 2013 Berlín | Kvasnička Jan - Blog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge