Ohlédnutí za rokem 2013 aneb investice do vzdělání je pro mě ta nejlepší cesta

Musel jsem se pořád usmívat, když jsem si četl svůj report Ohlédnutí za rokem 2012. Tolik věcí se od té doby změnilo. Rok je opravdu dlouhá doba, a pak že se toho nedá moc stihnout. Těšil jsem se, až budu psát tento článek, protože člověk najednou začne více uvažovat nad tím, co stihl a co by chtěl stihnout v příštím roce. A nemám toho v plánu zrovna málo :) Pokusím se navázat na jednotlivé části z loňského reportu.

Hledat si své místo

Postupem času jsem odboural svou činnost v affiliate a doménách, a začal jsem se specializovat pouze na zvyšování konverzních poměrů, návrhy a testování webových aplikací. Zaměřit se na jeden obor je opravdu ta správná volba, i když se snažím stále vzdělávat v širším měřítku. Věřím, že široký rozhled mi pomůže v mé práci.

Bohužel můj web není aktuálně odrazem toho, co dělám. Měl jsem již připravenou novou verzi, ale díky kurzům a konzultacím Karla Mindlesse Novotného a školení Honzy Řezáče jsem svůj návrh „vyhodil do koše“ a začal jsem na něm pracovat trochu jinak. Aktuálně to vidím tak, že si to nechám až na dovolenou, kterou budu mít celý březen a část dubna. Tam budu mít více klidu a času na přemýšlení, jelikož nyní mám hodně práce pro klienty a web může počkat. Těším se ale na prezentaci případových studií a výsledků, které mohou být inspirací pro ostatní, stejně tak na aktualizaci referencí, na které se mě hodně potenciálních klientů ptá.

Začal více aktivněji školit a moc mě to baví. Má školení jsou hodně personalizovaná a především díky tomu je jich čím dál více, ať již veřejné, nebo soukromé pro firmy. Musím říci, že v některých firmách je posun opravdu hodně znatelný a je radost sledovat, jak to funguje, pokud si z něj firma něco odnese.

Co se nezměnilo je fakt, že jsem pořád workoholik a prací trávím opravdu hodně času. Myslím si, že se to hodně kladně projevilo na mém růstu, ale to spíše musí posoudit ostatní. Také jsem měl možnost přednášet na několika konferencích, za což jsem moc rád, jelikož je to pro člověka obrovská škola. Více o mé práci prozradí tyto rozhovory Nejčastější chyba je vůbec smýšlení nad webdesignem a Většina e-shopařů škodí sama sobě. Za velký úspěch považuji článek pro MediaPlanet, který vyšel v jejich příloze pro Lidové noviny.

Musím také vyzdvihnout spolupráci s Vojtou Kotousem, který se obrovským způsobem posunul a doufám, že spolupráce bude pokračovat i do budoucna tak dobře, jako nyní. Vždy jsem chtěl mít někoho spolehlivého, s kým mohu spolupracovat a toto se ukázalo jako dobrá cesta. Do budoucna se mi snad podaří tým rozšířit o další členy. Plánů pro rok 2014 je hodně.

Markeťákov

Jsem moc rád, že jsem se s Lukášem Pítrou, Martinem Matějkou, Pavlem Ungrem a Petrou Větrovskou sešel v jedné kanceláři, kde budeme společně pracovat a školit. Říkáme si Markeťákov, nejsme agentura a není ani v plánu. Máme hodně společných klientů a už teď je znát, jak spolupráce perfektně funguje, když máte takové lidi kolem sebe. Těším se hodně do budoucna a jsem zvědav, co vše za projekty zde vznikne.

„Koupím si nové auto, nebo se budu aktivně vzdělávat?“

Tak by se dal shrnout můj postoj ke vzdělání, které mě v tomto roce stálo více než nové luxusnější auto. Jezdil jsem na konference po celé ČR, ale také do zahraničí, navštěvoval jsem různá školení, kurzy, workshopy nebo jsem si platil online semináře a kurzy. Každá akce pro mě měla smysl a vždy se snažím odnést alespoň jednu praktickou informaci, kterou zapracuji do svého podnikání. A letos jich bylo opravdu několik.

Těch akcí, které stojí za zmínku, je opravdu hodně. Aktivně navštěvuji pravidelně NetSraz, IMsraz, UX srazy a další akce, které dokážou být svým tématem velice přínosné.

Také jsem díky budování návyků přečetl opravdu hodně knih, i když má soukromá knihovnička recenzí zatím na to nevypadá. Jedním z plánů pro další rok je její doplnění, tak snad se mi podaří. Má knihovna má aktuálně 69 knih a další určitě přibudou. Četl jsem jen necelou polovinu, tak mám co dělat :)

Psal jsem si seznam akcí, které byly letos nejlepší:

Plánování a práce s časem

Zde jsem se za poslední rok hodně posunul. Skoro každý den vstávám v 5 ráno a plánování času posunulo mou práci opravdu hodně kupředu. Ovlivnila mě především Škola návyků a konzultace s Danielem Gamrotem. Díky tomuto spojení mám své návyky poměrně dobře zvládnuté, i když se musím přiznat, že poslední dobou to nebylo ideální. Měl jsem zdravotní problémy a musel jsem kvůli tomu více cestovat. Ve spojení s cestováním za klienty to bralo opravdu hodně času a energie, což se hodně negativně poznamenalo na mém plánování. V lednu mě nejspíše čeká stěhování do Prahy, tak zde budu moct začít nanovo. Moc se na to těším.

Plnění snů

Rok 2013 byl u mě také ve znamení plnění snů. Povedlo se mi cestovat, navštívit zahraniční konference a asi největším splněným snem byla operace očí. Nyní vidím bez čoček a brýlí a je to prostě paráda :) Největší sen, co jsem měl v roce 2012, vlastní byt, se mi splní začátkem roku příštího společně se stěhováním do Prahy. Jaké sny jste si Vy splnili v roce 2013?

Co se mi nepovedlo

Opět jsem v jednom případě doplatil na přílišnou důvěru v lidi a stálo mě to nemalé finance. Od té doby si dávám mnohem více pozor na to, s kým spolupracovat s kým nikoli. Snad se tato část v reportu pro rok 2014 neobjeví :D Dále jsem chtěl mnohem více blogovat, především odborné články, což v následujícím roce napravím. Už pro to mám hodně příprav a jeden nový projekt, snad se Vám bude líbit.

Hodně nových skvělých lidí

Díky cestování po různých konferencích a akcích jsem poznal opravdu hodně perfektních lidí, kteří dokázali můj život zase posunout někde jinde, a tím Vám všem, nejen těm novým, děkuji. PS: Smích opravdu léčí a někdy je potřeba pořádně zapařit, aby člověk přišel na jiné myšlenky :)

Plány pro rok 2014

Co se týče osobního života, tak doufám, že si dám zdraví do kupy a snad také potkám tu pravou, a pokud toto čteš a jsi ta pravá, klidně mi napiš email :D Snad si pořádně užiji dovolenou, na které jsem nebyl ani nepamatuji. Doufám, že se mi podaří v pořádku přestěhovat do Prahy a rychle se tam zabydlet. Chtěl bych více aktivně blogovat a mám připraveny 2 projekty. Mé já, až toto budeš číst na konci roku 2014, tak si dej facku, pokud je oba nezrealizuješ! Také mám v plánu spustit nový web a doufám, že to bude co nejdříve, jelikož za aktuální dostávám hodně po uších. Musím také doplnit svou knihovnu recenzí a pokračovat v aktivním vzdělávání. Chtěl bych se podívat na další zahraniční konference, snad jich v roce 2014 stihnu více, jelikož jsou obrovským zdrojem inspirace. Jedním z plánů je také posun sama sebe v podnikání, snad se mi to povede podobně jako letos.

Reporty kamarádů a kolegů

Rád čtu tyto reporty, jelikož člověk vidí, jak se kdo posunuje a kam směřuje, co mu pomohlo a co nikoli. Zde je pár reportů pro rok 2013 nebo plánů pro rok 2014:

Pokud víte ještě o někom, kdo napsal podobný report, napište mi to prosím do komentářů, děkuji.

A co Vy a Váš rok 2013?

Napište také svůj report, ať již veřejně nebo soukromě, a někde si jej schovejte. Je pak krásné si za rok číst, co jste si mysleli a co se skutečně událo.

 

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

35 komentáře v článku “Ohlédnutí za rokem 2013 aneb investice do vzdělání je pro mě ta nejlepší cesta” Komentáře jsou DOFOLLOW

 1. Tak ty se stěhuješ do Prahy? Paráda uvidíme se častěji na vzdělávacích akcích (čti hospodách). Do které části Prahy se stěhuješ?

  Jinak prima report, já letos asi nic nesepíšu, chřipka, bolavá záda a lehce marodící dítko mě celkem demotivuje. Možná si něco sepíšu pro sebe … i když je teprve brzký večer tak kdo ví.
  Standa Duben recently posted..Návod na výměnu displeje u tabletu Ainol Novo 9 SparkMy Profile

 2. Zdravie naozaj dokáže človeka zabrzdiť v jeho plánoch. Ja to vnímam tak, že ak ochoriem, je to signál, že mám spomaliť alebo robiť niečo iné. A pretože ma trápi chrbát, tak odpočívam často a veľa. Musím. Zase na druhej strane, pracujem dvojfázovo ;)
  Nech sa darí v roku 2014.
  Richard recently posted..Zdravie a krása prirodzeneMy Profile

 3. Ahoj Honzo, ať to klape v příštím roce tak, jak si přeješ! Držím palce v nových projektech a snad se taky v průběhu následujícího roku někde potkáme! :) Jinak aktualizace knížek by mě taky velmi zajímala, stejně tak nové odborné přísěvky na blogu :)

 4. Ta část o brzkém vstávání je super. Kdybych tohle dotáhl alespoň na sedmou hodinu, byl bych rád. Ok, zkusím to. Jdu do toho.

  A jak se tak dívám, napsal jsem zatím tu nejdelší rekapitulaci roku, jakou jsem kdy tento rok četl. No jo, bylo toho hodně — webdesign, tvorba šablon a digital-goods, tvorba GoPro videí, vlastní projekt picjumbo.com, fotografování… Pokud by tě článek zaujal, budu rád o zařazení mezi ostatní :)

  Hodně štěstí a ahoj!

  PS: Kde se prosím tě nejlépe dozvím o různých konferencích a přednáškách?
  Viktor Hanáček recently posted..Jaký byl rok 2013?My Profile

 5. Pingback: Jaký byl rok 2013 a jaký bude rok 2014? / Františkův Blogísek

 6. V souvislosti s “tou pravou” mě napadla myšlenka, že by bylo legrační kdyby se tu objevil článek o konverzní poměrech při inzerování na seznamce nebo odpovídání na inzerát. Třeba by měl úspěch. :-D

 7. Pingback: Co se mi povedlo/nepovedlo v roce 2013 – zhodnocení | Blog Ondřeje Martinka

 8. Skvělý report Honzo – ať se ti daří v novém bydlišti:) Evidentně ti neustálé vzdělávání neskutečně pomáhá – sám jsem to v minulém roce flákal, takže to musím napravit.

  Když jsem sepisoval své zhodnocení za minulý rok, říkal jsem si, že se vlastně nic nedělo. Pak jsem začal pomalu (ale jistě) vzpomínat a nakonec to byl vcelku výrazný a pro mě přelomový rok: http://blog.ondrejmartinek.cz/co-se-mi-povedlo-nepovedlo-v-roce-2013-zhodnoceni/
  Ondřej Martinek recently posted..Co se mi povedlo/nepovedlo v roce 2013 – zhodnoceníMy Profile

 9. Ahoj Honzo,

  Pěkný report, pěkný rok. Uplně se v tom vidím.

  Koukám, že ses už dostal do fáze, že máš víc hyperzajímavých projektů, než zvládneš. A bude jich víc a víc. Já jsem zažil dvakrát vyhoření a není o co stát. Myslím, že bys měl zpomalit a ještě víc se zaměřit na to podstatné. Opravdu je nutné udělat knihovnu recenzí? Co kvůli ní neuděláš? Které dva projekty zrušíš místo těch nových? Já zhruba tak jednou nebo dvakrát za rok zjistím, že skoro nespím a lítám od jednoho ke druhému. Sednu si, seřadím si činnosti podle priority a udělám realistickou čáru. Co je pod ní, jde do koše. Je to pocit velké úlevy i lítosti, že něco nebude nebo končí. Na druhou stranu velká radost, že se tomu ostatnímu budu moci věnovat naplno.

  Užij si dovolenou. Snad postavíš víc pískových hradů, než webů ;-)

  Přeji další báječný rok.

  • Ahoj Berko, souhlasím s tím a nejsi jediný, kdo mi to píše nebo říká. Snažím se brát zkušenosti ostatních vážně a už více uvažuji nad tím, jak více času věnovat sobě nebo svému okolí a nepracovat tak moc. Narážím přesně na dilema, které jsem měl nedávno, co opravdu dokončit a co nikoli, jelikož sám nemám nedokončené věci rád, ale budu se to muset naučit. Je to přesně jako s tou knihovnou, jak píšeš. Moc děkuji za další inspiraci a nakopnutí a doufám, že se brzy potkáme :)
   Kvasnička Jan recently posted..Budování statistické důvěryhodnosti? Ehm, co to je? A funguje to?My Profile

   • Jestli ti to pomůže, tak si uvědom, že v přírodě je úplná většina projektů nedokončených (v průměru se z každého stromu dožije dospělosti jedno semínko…).

    Zkus si nastudovat syndrom vyhoření, třeba tě to bude inspirovat k ráznějším krokům.

    Co taky pomáhá s optimalizací prorit, je mít děti ;-) Tento způsob sebepoškozováni je mi ale cizí ;-)

    Mimochodem, mám pro tebe taky jeden zajímavý projekt navíc ;-) Více offline.

 10. Přesně tak. Pokud člověk investuje do svého vzdělání, je to za prvé cesta k úspěchu, protože náš mozek a naše myšlenky jsou zdrojem úspěchu a za druhé je to také cesta k osvětě. Mnoho lidí totiž nemá stejný názor jako Vy a v celoživotní vzdělávání spíš nevěří. PS: Pokud nemáte číst, zkuste audioknihy. Ušetří Vám čas.

 11. Pingback: Jaký byl rok 2013 a jaký bude rok 2014? ‹ František Szabó – Affiliate evangelist

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge