Dánsko aneb jak zde lidé žijí a na co si dát pozor

Tento článek jsem si připravoval hodně dlouhou dobu, ale kvůli pracovnímu vytížení jsem jej bohužel nestihl napsat dříve. Během našeho pobytu v Kodani s Tomášem Kolibou se nám stalo pár zajímavých věcí, o které se chci podělit, a také o to, jaké to zde bylo. Určitě se v tomto článku pobavíte, ale snad i něčemu přiučíte.

Neměň peníze na Hlavním nádraží v Praze

Jelikož těsně před odletem bylo hodně práce, tak jsme ani jeden nestihli vyměnit peníze. Hned po příjezdu do Prahy jsme zašli na Hlavním nádraží do směnárny. Zde mi slečna řekla, že má 600 Dánských korun, přibližně v hodnotě 2 000 Kč. Samozřejmě jsem souhlasil, jelikož jsem věděl, že Dánské koruny jsou u nás těžko k sehnání, alespoň v Ostravě. Co jsem si ale nepřečetl, bylo upozornění na poplatek, který činil 20%! Po výměně jsem se bil do hlavy, jelikož jsem dal 500 Kč jen za to, že jsem si vyměnil peníze. Asi o 100 metrů dále už byla výměna zdarma, bez poplatku, a Dánské koruny měly. Tomáš se mi díky tomuto smál celý první den :)

Vím, kde to je, jen si přesně nepamatuji cestu

Těsně po příjezdu do Prahy jsme šli navštívit kamaráda od Tomáše, jednoho z hlavních žraloků Petra Andrýska. Cestu říkal, že přibližně ví. Když jsme prošli celý Václavák, tak se konečně odhodlal mu zavolat. Jeho úsměv mluvit za vše, už jsme kolem toho místa prošli a to hodně dávno :) Tak jsme si udělali takovou krásnou procházku s plnými kufry. Z toho plyne “líná huba, holé neštěstí” a toto platí také v jakékoliv jiné zemi. Pokud něco nevíte, nebojte se zeptat, je to lepší, než pak následně bloudit :)

Chceš-li ušetřit, nakup si snídani a pití den před odletem

Slečna, která mi na letišti prodávala pití, ze mě měla celkem “prdel”, když jsem se šíleně usmíval při platbě 75 Kč za 0,5 litru neperlivé vody, jelikož měli na výběr už jen perlivou vodu nebo kolu za 150. Záchrana byla v podobě McDonaldu, kde měli snídani za o trochu vyšší cenu než klasicky, ale jen nepatrně. Ostatní obchody jsou zde opravdu předražené, takže pokud někde letíte brzy ráno, doporučuji nakoupit vlastní pití, ještě když jste večer před tím zapařili :)

Výdej zavazadel na letišti v Kodani

Zajímavou fintu mají na letišti, kdy Vás značení k zavazadlům směřuje skoro přes celou Free tax zónu, a pak zjistíte, že stačilo jít po schodech dolů v jedné přední části, která ale není označená. Místní věděli co a jak, ale spousta ostatních lidí bloudila a už při tom nakupovala ve Free zóně, zajímavá taktika.

Kodaň a metro

V Kodani je konečná stanice metra přímo na letišti, tedy vydali jsme se přímo k metru. Metro se zde dá platit pouze kartou, nemají zde automaty na peníze. Co je zde perfektní, tak metro nemá řidiče. Místo něj jsou klasická sedadla a Vy tak můžete vidět přes velké okno celou cestu. Super zážitek, když jedete jejich tunely.

Kodaň a metro

Kodaň má hodně futuristickou část města, jak z filmu Minority report

V části, kde jsme bydleli a kde se konala konference mají hodně futuristické budovy, i když je většina z nich okolo 15 let stará, na což jsme se ptali. Opravdu mají hodně zajímavou architekturu.

Kodaň

Kodaň

Kodaň

Kodaň

Kodaň

Všude jsou kola

Co je pro Dánsko typické je jejich jízda na kole. Kola jsou všude, před obchody, u zastávek metra, prostě všude. A je jich tam opravdu hodně. Třeba na jedné zastávce metra bylo snad více jak 300 kol a snad žádné nemělo zámek. Hodně nás lákalo půjčit si kolo a zajet se projet, ale raději jsme se zeptali. Mysleli jsme si, že to jsou kola k půjčení nebo pro všechny, jelikož to tak vypadalo, a některé doopravdy byly, ale my jsme je bohužel nedokázali rozeznat. Navíc si lidé mohli takto půjčit kolo pouze v zimě, přes léto je to vše za poplatek. Kdybychom odjeli nepravým kolem, je to automaticky bráno jako krádež a místní nám říkali, že se zde krade opravdu hodně. Zajímavé na tom je, že i když to všichni ví, tak nikdo nemá kolo zamknuté nebo nějak zajištěné.

Kola

Krásné ubytování a nádherný park

Námi rezervovaný hostel vypadal na fotkách úžasně. Dokonce prostředí bylo perfektní, v okolí měl být park, o čemž svědčí také mapa. Pochvalovali jsme si, že pojedeme na místo konference na kole právě přes park. Když jsme ale přicházeli k hostelu, nestačili jsme se divit. Vypadal spíše jako koncentrační tábor. Pokoj samozřejmě vypadal jinak, než na fotkách. Měl tak 2x3m, ale na spaní to bohatě stačilo. Větší zklamání bylo očekávání parku, což park nebyl, ale obrovské vřesoviště, které silně zapáchalo.

Ubytování

mapa

vřesoviště

Dánové mají smysl pro humor

Lidé tady jsou pořád usměvaví a rádi se baví. Ale celkem také umí pobavit :D

Be quiet

Nebo například na semaforu mají dvojitého červeného panáčka.

Semafor

Zdravý životní styl

Už bylo zmíněno, že hodně jezdí na kole, ale také často běhají. Za náš pobyt jsme viděli možná až 100 běžců, což se u nás opravdu nestane :) Také jejich jídelníček se skládá především z organického jídla a snaží se dbát na to, aby měli jen zdravé a čerstvé potraviny, což se mi moc líbilo.

Kluby, kde se pořádají party

Zajímavý je fakt, že většina jejich klubů jsou bývalé řeznictví nebo masny. A ty kluby podle toho také vypadají. Jsou malinké, děsně to v nich smrdí a záchody, no posuďte sami.

Záchody

Kluci nezvou holky

Co mě hodně zaujalo, tak kluci tam nejsou zvyklí zvát holky, ať se jedná o večeři, kino nebo pití. Holky říkaly, jak jsou samostatné, ale že je hodně potěší, když je kluk pozve. Na druhou stranu se to moc často neděje a kluci si už většinou slibují něco více, pokud slečna pozvání přijme.

Je zde draho

Je zde opravdu draho. Nevyplatí se věci přepočítávat na české koruny, jelikož by si pak člověk nic nekoupil. Už se nedivím, že Dánové pak všude řádí, když v cizích zemích pijí za levno. Například 2 zastávky metrem vyjdou na 80 Kč.

Na letišti mají super systém u výdejny jídla

Před odletem jsme měli hlad, tak jsme se rozhodli pro pizzu. U jednoho stánku si pizzu koupíte a dostanete takový žeton. S tím poté čekáte, dokud se žeton nerozbliká a pak si jdete jen pizzu vyzvednout. Super systém, jak si šetří chození :)

žeton

Shrnutí

Celkově to byl super zážitek a jsem moc rád, že jsem jel. Poznání nových zemí mě vždy hodně lákalo a stále láká. příští rok snad pojedu znova, ale už plný zkušeností a budu vědět co a jak :)

 

Kategorie: Recenze | Štítky: , | Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

7 komentáře v článku “Dánsko aneb jak zde lidé žijí a na co si dát pozor” Komentáře jsou DOFOLLOW

  1. Videno že iný kraj tak úplne iný mrav a s tým predražovaním potravin a vody je to skoro všade rovnako, takmer na každej vlakovej stanici, alebo letisku prípadne niekde v centre miesta sú tie ceny nekresťansky vysoké.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge