0. ročník RealUXCamp Bukovina 2013

Ve dnech 16-18.8.2013 jsem se účastnil 0. ročníku RealUXCampu v Bukovině, kterou pořádal Berka. Společně s Honzou Pobořilem, jeho přítelkyní Ivkou, Vojtou Kotousem a Markem Maťovkou jsme vyrazili na cestu. Ihned po příjezdu bylo jasné, že to nebude klasická konference ale pořádně punková akce. Spát jste mohli na zahradě u Berky ve stanu nebo v blízké sokolovně. Vybrali jsme si sokolovnu a udělali jsme dobře, protože jsme pak mohli ještě hrát vybíjenou, bembajs nebo ping pong. Hned na začátek bych chtěl ještě jednou moc poděkovat, jak se o nás Berka se svou Janou starali. Předem se omlouvám za menší kvalitu některých fotek.

První den

Velice příjemně mě překvapilo, kolik lidí dorazilo. Ihned začalo vybalování zásob, vína, pivka a byla zde dokonce pípa, tak jsme si mohli sami čepovat. Každý, kdo přijel, s něčím pomohl, ať to bylo řezání dřeva nebo příprava jídla. Jak je vidět na fotce, vše šlo krásně s úsměvem :) Berka měl pro nás připraveno maso na grilování a také špekáčky. Prostě ideální večer s přáteli. Do toho začal Honza Řezáč hrát na kytaru a zpívat. Zábava neskončila, ani když šla většina spát. V sokolovně jsme hráli bembajs a ping pong ještě dlouho po půlnoci. Sešla se opravdu výborná banda lidí.

Řezání dřeva Maťovka a Řezáč

Druhý den

Druhý den začal bohatou snídaní u Berky na zahradě a na 10 jsme se přesunuli do sokolovny, kde začal program. Po představení samotné akce, sponzorů a programu se vrhli přednášející na představení jejich bloků. Byli zde klasické přednášky, workshopy, ale také diskuze na aktuální témata.

Berka

Vybral jsem pro Vás nejzajímavější střípky z těchto bloků:

Ovlivňování lidí – Jan Řezáč


Honza měl výbornou přednášku, která se konala venku na sluníčku a v pohodové atmosféře. Přednáška byla zaměřená na hodně zajímavé téma, kdy Honza vycházel z knihy Zbraně vlivu. Rozdělil ji do 6ti částí:

1) Princip autority

 • 60% lidí na světě je schopno umučit člověka elektrickým proudem. Vychází to ze symbolu autority, který říká, že poškození tkáně nebude trvalé
 • Symbol autority – titul, uniforma, sekuriťák na koncertě nebo oblek na finančních poradních

2) Oblíbenost

 • Hezcí lidé dostávají nižší tresty. Spíše vyhovíte tomu, kdo je hezký
 • Máte stejné zájmy, stejná, gesta, přízvuk, ztotožníte se s tím člověkem
 • Hra, aby prodavač aut by partnerem kupujícího a argumentuje svému šéfovi, aby ukecal cenu, byl tedy u kupujícího oblíben
 • Hezké weby fungují

3) Princip reciprocity

 • Obchodník se sýrem – odřízni si, kolik chceš = koupili si mnohonásobně více, než kdyby si neuřízli
 • Hare Krišna a růže na letišti
 • Závazek může být vrácen až 100 násobě více

4) Princip nedostatku

 • Poslední pokoj
 • Poslední kusy zboží
 • Billa dnes = nabídka pouze pro dnešní den

5) Sociální schválení

 • Lidi dělají to, co dělají lidé, kteří jim jsou podobní

6) Konzistence

 • Konzistence je vnímána jako vysoký intelekt
 • Někoho natvrdo přebudujete
 • Využívá ve velkém Apple, kdy koupíte iPod a během času se stanete Mackař
 • LikeButton, něco se Vám líbí a začínáte se profilovat, že se nám to líbí

Super byla diskuze při této přednášce, kdy posluchači sami přidávali příklady a vůbec nevadilo, že se přednáška protáhla skoro na hodinu a půl. Klobouk dolů před tím, jak Honza umí mluvit, podávat látku nebo jak využívá gestikulaci.

Jan Řezáč

UX circus – Aleš Rubáš a Jan Tomáš


Kluci prezentovali svůj nový projekt UX circus, který spočívá v soutěžních prezentacích na téma UX. Více se můžete dozvědět na jejich webu. V krátké chvíli se představili a odstartovali přihlášení na circus, který se konal další den. Bohužel fotka kluků se mi moc nepovedla, tak přikládám jednu z jejich Facebook profilu.

UX circus

UX stories – Tereza Venerová


Terka představila svůj nový projekt UX stories, kde se snaží začátečníkům přiblížit životní příběhy předních odborníků na UX a jak se k tomu vlastně dostali. Už její vlastní příběh je velice zajímavý a inspirativní, kdy se z knihovnice stala UX designérkou. Více informací najdete na webu a doufám, že se zde brzy objeví další příběhy.

UX Academy – Berka


Berka pojal svá témata formou diskuze, kdy toto první bylo především o tom, jak se mají nováčci dostat k co nejvíce informacím okolo UX a jak v podstatě vůbec začít. Padaly zde hodně zajímavé názory, především jak uchopit fakt, že začátek není jednoznačný a UX je opravdu rozsáhlé. Každý začal s trochu jiným přesahem a věnuje se většinou jen pár částem UX. V tomto ohledu byla diskuze velice výživná a dané tipy byly opravdu zajímavé. Pro začátečníky jsou myslím nejzajímavější tyto:

 • Najděte si mentora a konzultujte své práce
 • Nejdůležitější je opravdu začít a dělat testování, nebát se lidi oslovit a vzít si z každého oslovení ponaučení
 • Hodně čtěte, především články odborníků na UX
 • Velká diskuze byla o tom, zda začít ihned s praxí, nebo začít knihami. Názory se hodně lišily, proto by měl každý začít podle toho, jak se sám na to cítí a jaký má přesah
 • Nebojte se chyb, chyby Vás posunou dále a je to ta praxe, kterou potřebujete
 • Pozor na osekávání práce v návaznosti na výši financí a vytváření si špatných návyků celé práce a postupu
 • Pokud máte možnost, vycestujte na zahraniční stáž

Snad se jednou vyklube projekt, který by dokázal toto vše uchopit.

First time UX – Jan Stawarczyk


Honza měl super přednášku, která krásně ukázala, že UX není jen o webu. Za začátku ukázal fotografie z Vánoc, jak dostal dárek, alcohol tester. Jako každý z nás nečetl návod a ihned se jej rozhodl otestovat. Poté chtěl vyzkoušet, kolik to ukáže přímo po napití vína, ale co se nestalo. Alcohol tester mu ukázal 0. Bohužel po přečtení manuálu zjistil, že jej spálil. Zamýšlel se nad tím, proč designéři tohoto produktu na toto nemysleli. Naproti tomu popsal svou první zkušenost s Kindlem, která byla úplně odlišná a celý produkt jej krásně provedl tím, jak jej má užívat. Celá Out-of-box experience byla úplně jiná. Dále Honza prezentoval další ukázky projektů, kde to mají krásně zpracováno, nenutí uživatele ihned k registraci, ale jakoby jej vtáhnou do příběhu celého projektu.

 Jan Stawarczyk

Asociace UX – Berka


Další diskuzi měl Berka okolo Asociace UX, co by měla dělat, jaké by měly být možnosti pro členy nebo jak by měla být asociace vůbec chápána. Zde byla diskuze opravdu živá, především směrem k Jirkovi Sekerovi, který v asociaci působí. Hodně se naráželo na tyto témata:

 • Co by měla asociace dávat členovi, zda to bude něco, co by člena navenek nějakým způsobem profilovalo
 • Zda by měly být zavedeny certifikace členů
 • Zda by měla asociace psát články a kde by měly být publikovány
 • Možnost agregace zajímavého obsahu okolo UX
 • Jak by měla být financována a kolik lidí by bylo potřeba platit, aby vůbec fungovala
 • Zda by měla asociace psát kalendář akcí a jak jej pojmout
 • Zda by měl web asociace obsahovat poptávky
 • a spoustu dalších témat

Diskuze byla opravdu dlouhá, místy trochu konfliktní, ale díky tomu také hodně otevřená. Sám si myslím, že pokud zde nebude více financí, tak lidé, kteří do toho dávají svůj čas po večerech, to nemají šanci dotáhnout tam, kde by to ostatní chtěli mít. Přece jen mají své práce nad hlavu. Hodně zajímavá diskuze a jsem zvědav, jakým směrem se Asociace UX posune. Pokud sami máte nějaké nápady, klidně pište do komentářů.

 

Druhý večer končil uzením sýrů, žeber a spoustou dobrot. Bylo o nás opravdu královsky postaráno a pařilo se ve velkém :) Nechyběla vybíjená o půl 3 ráno :)

Třetí den

Poslední den jsme začali vydatnou snídaní a poté hurá na další kolo přednášek. Jelikož předešlá noc byla opravdu vydatná, tak jsem většinu času přednášek prospal, což mě zpětně mrzí. Jak je ale vidět, nebyl jsem sám :)

RealUXCamp

Program třetího dne:

Program třetího dne

Jídlo, občerstvení a organizace

Už dlouho jsem neviděl takové hostiny, jaké nás zde čekaly. Berka se svou Janou se o nás opravdu královsky postarali. Spousta druhů jídla, koláčů, zákusků, cokoliv, co jste si mohli přát. Organizace byla na jedničku, vše klaplo podle plánu a lidé, kteří zde přijeli, pomáhali jak mohli. Sešla se zde opravdu super parta lidí a už teď se těším na další ročník. Berka uvažuje o RealUXCampu na sněhu, tak doufám, že to vyjde.

RealUXCamp

RealUXCamp

Shrnutí

Byl jsem moc rád, že jsem jel a doufám, že další ročník na sebe nenechá dlouho čekat. Ti, kteří jste nebyli a chcete jet, tak doporučuji sledovat na Twitteru výše uvedené. Pokud někdo z Vás má připomínky do diskuze, nebo další poznámky, jsou vítány.

Jak se Vám líbí report a co říkáte na samotný RealUXCamp?

 

Kvasnička Jan

Autor článku se zabývá testováním použitelnosti, zvyšováním konverzních poměrů, návrhem webových aplikací, mentoringem projektů nebo služeb, monetizací a marketingem.

Podobné články

3 komentáře v článku “0. ročník RealUXCamp Bukovina 2013” Komentáře jsou DOFOLLOW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge